Když byla v letech 1368 až 1644 budována velkolepá stavba s charakteristickými vysokými cihlovými zdmi a opevněními, dělníci často používali jako stavební materiál udusanou zeminu, štěrk a další přírodní materiály. Na některých místech to pak znamenalo, že zeď „ožila“ a začaly na ní růst sinice, mechy a lišejníky, o kterých se vědci domnívají, že propůjčují stěně stabilitu jako biokrusta. Tvrdí to ve studii publikované v magazínu Science Advances.
Neuvěřitelná stabilita
Aby vědci dospěli k tomuto závěru, začali odebráním vzorků z osmi částí stěny z doby dynastie Ming a zjistili, že 67 procent obsahovalo biokrusty. Poté porovnali mechanickou pevnost a stabilitu půdy se vzorky, které byly pouze obyčejnou udusanou zeminou.
Výsledky ukázaly, že biokrusty zdi zajistily obdivuhodnou stabilitu. „Ve srovnání s udusanou zemí vykazovaly sekce pokryté biokrustou sníženou pórovitost, schopnost zadržovat vodu, erodovatelnost a slanost o 2 až 48 %, přičemž se zvýšila pevnost, odolnost proti průniku a celková stabilita o 37 až 321 %,“ říká se ve studii. Vždy to záviselo na složení biokrusty a klimatu v oblasti, kde byly vzorky odebrány.
Ochrana před člověkem? Bohužel ne
Například v suchých oblastech byly v biokrustách dominantní sinice, zatímco mechům se nejvíce dařilo ve vlhčích, polosuchých prostředích. Vědci zjistili, že to byly krusty s převahou mechu, které nejvýrazněji zvýšily pevnost a stabilitu zdi a snížily její erodovatelnost.
Předpokládá se, že za to mohou biokrustami vylučované látky, které se vážou s udusanou zemí a vytvářejí strukturu podobnou cementu. Výsledný produkt pomáhá tlumit účinky klimatu, jako je vítr, déšť a změny teploty. „Biokrusty slouží jako stabilizátory, konsolidátory, tmelové vrstvy a drenážní kanálky. Spojují ochranné funkce několika konvenčních opatření do jednoho, navíc velmi ekologického,“ uzavírají autoři studie.
Zatímco biokrusty mohou chránit Velkou zeď před počasím, pokud jde o ochranu před lidmi, nemají šanci. Například v září stavební dělníci, kteří hledali zkratku, poškodili část zdi v provincii Šan-si tak, že už ji nelze opravit.
Zdroje: redakce, science.org, iflscience.com
KAM DÁL: Byl slavný básník Neruda zavražděn? Jisté je, že na rakovinu prostaty nezemřel.