V Českém Švýcarsku oheň dosud zasáhl zhruba 1 200 hektarů, boj s požárem ale ještě zdaleka neskončil. V noci se hasiči zaměřovali především na ochranu evakuovaných obcí a daří se jim předcházet jeho dalšímu rozšiřování.
Požár v národním parku napáchal obrovské škody, některé části lesa mu ale dokázaly odolat, vyplývá to ze satelitních snímků parku. Ohni odolaly některé listnaté stromy, které podle experta v oboru Petra Surového z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity již stoprocentně neshoří.
- oproti italským letadlům Canadair mají poloviční kapacitu (pojmou cca 3 000 litrů vody)
- nádrž naberou zhruba za 30 sekund
- jsou ale levnější na provoz a méně náročná
- jejich původní poslání je práškování polí
- nemá-li stroj nasazeny plováky, stačí mu jen asi 350 metrů dlouhá dráha - nemusí být betonová nebo asfaltová
- Air Tractor používají v USA, Kanadě, Brazílii, Austrálii a dalších zemích
Doposud s hašením požáru v Českém Švýcarsku pomáhaly italské letouny Canadair, ty se ale musely nečekaně vrátit zpět do Itálie. Byly totiž povolány k hašení požáru na Apeninském poloostrově. Údajně dokázaly shodit na zem 48 000 litrů za hodinu, podle Lukáše Marvana, mluvčího hasičů Ústeckého kraje, hasičům v jejich snažení velmi pomohly.
Hasiči po nečekaném vývoji situace okamžitě začali jednat o zapůjčení náhradních letadel se Španělskem a Švédskem.
Nakonec se jim podařilo vyjednat zapůjčení dvou letounů Air Tractor ze Švédska, každé z letadel dokáže pojmout 3 000 litrů vody, tedy zhruba polovinu toho, co italské letouny, jak na sociální síti twitter informovali hasiči. Upřesnili také, že půjde o typ AT802F.
Jak už název letadel napovídá, jde původně o zemědělské stroje, které mohou nabírat vodu přímo z hladiny. Po příletu do Česka musí letouny Air Tractor ještě projít nezbytnými procedurami a průzkumem a poté budou okamžitě nasazeny do akce.
Zdroj: Aktuálně.cz, Seznam Zprávy, irozhlas.cz, ČTK
KAM DÁL: Oživíme mamuty, prozradili vědci. Mají k tomu vážný důvod.