Kvůli požáru v Českém Švýcarsku bychom údajně mohli přijít i o Pravčickou bránu, která na svém místě stojí odnepaměti. Podle ředitele národního parku totiž nelze vyloučit, že požár nezpůsobí její pád. „Přesné informace o jejím stavu nyní nemáme, ale v okolí hoří. Zda už je zasažená restaurace Sokolí hnízdo u brány, nevíme,“ řekl pro iDNES.cz ředitel národního parku Pavel Benda.
Pravčická brána je naprosto unikátním skalním útvarem, je výsledkem milionů let zvětrávání skalního masivu. V části, kde se utvořil průchozí prostor ve skále, byla totiž skála utvořena méně odolnými horninami.
Turisté obdivují krásu tohoto skalního útvaru již desítky let. Na samém počátku turistického objevování tohoto unikátu u něj stála pouze malá kůrou pobitá bouda, která sloužila jako výčep. Koncem 70. let 19. stol. byla k bráně vydlážděna přístupová cesta od Hřenska.
Sokolí hnízdo
Výletní zámeček u Pravčické brány na rozkaz majitele panství Edmunda Clary-Aldrigena vystavěli roku 1881 Italové. Italští dělníci byli totiž tehdy tou nejlevnější pracovní silou v našich končinách. Navíc jim šla práce pěkně od ruky. Sokolí hnízdo totiž zvládli postavit během jediného roku, což je vzhledem k jeho velikosti na tu dobu opravdu rekordním časem. Bezpečnostní zábradlí se na vyhlídkách okolo výletního zámečku dostavělo jen o několik let později.
Pravčická brána je považována za symbol Českého Švýcarska a od té doby, co se stala turistickou artakcí, ji navštívily miliony lidí. Nechyběl mezi nimi ani slavný spisovatel Hans Christian Andersen. Útvar si údajně oblíbil, vydal se totiž k bráně hned několikrát a s největší pravděpodobností u ní čerpal inspiraci pro své pohádky.
KAM DÁL: Vesmírné špagety: NASA našla na Marsu podivné objekty.