Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší. Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5 737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.
Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.
V novele vyhlášky zastupitelé schválili také zavedení svozu bioodpadu. Teď si ho mohou zájemci objednávat u městské firmy Pražské služby (PSAS). PSAS službu nabízejí od 1 346 korun ročně při odvozu 120litrového kontejneru jednou za 14 dní do 8 611 korun při svozu nádoby o objemu 240 litrů dvakrát týdně. Po převzetí služby městem budou ceny poloviční.
Kontejnery na bioodpad
Shromážděný bioodpad může město v budoucnu dále využívat, nabízí se například možnost vybudování bioplynové stanice. Biologický materiál ve směsném odpadu nyní komplikuje jeho spalování v Malešicích. Kontejnery na bioodpad nicméně stále nebudou povinné a město je bude poskytovat pouze domácnostem, které o ně požádají. Nyní si kontejner na bioodpad v metropoli platí asi 13 000 domácností.
Zdražení odpadu na dnešním jednání kritizovaly opoziční ODS a ANO. Předsedkyně klubu občanských demokratů Alexandra Udženija uvedla, že zdražení o 30 procent bude znamenat významný zásah do rozpočtů domácností a že by město nemělo nadále zvyšovat náklady na bydlení. Šéf klubu ANO Patrik Nacher upozornil na to, že město už například umožnilo městským částem zvýšit daň z nemovitosti, čehož řada z nich využila.
Poplatky za odpad se platí podle velikosti a počtu kontejnerů a četnosti vývozu. Podle mluvčího Prahy 10 Jana Hamrníka nelze v případě bytových domů říci konkrétní sumu, protože závisí mimo jiné i na počtu nájemníků v domě, ale pohybuje se v rozmezí 600 až 960 korun za osobu za rok.
Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321 183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304 325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56 949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír. Další odpad končí ve sběrných dvorech, kterých jsou v Praze dvě desítky. Svoz odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole provádí na základě smlouvy s magistrátem Pražské služby, zbytek zajišťuje AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a její subdodavatelé.