Kolébka ploggingu je ve Švédsku. Tento ekologický způsob běhání může na první pohled působit komicky, ale od roku 2016, kdy byl tento druh sportu představen světu, se nezadržitelně rozšiřuje i do jiných zemí na celé planetě.
Dřepy k odpadkům
Ze sportovního hlediska se k běhu přidává mnoho dalších pohybů, které prospěšně cvičí vaše tělo. Běžný sběr odpadků lze jednoduše spojit s cíleným protahováním a častými dřepy. Záleží, jak moc je místo, kde běháte, znečištěné. Jde tedy o spojení užitečného s užitečným. Hlavním cílem sbírání jsou samozřejmě plasty, které v dnešní době zahlcují planetu natolik, že v oceánu již existuje celý ostrov, jenž dosahuje velikosti jako polovina Evropy. Alarmující situace nutí lidi improvizovat a plogging je přesně ten příklad.
Popularita v zahraničí
Plogging se začíná stávat vysloveně trendy záležitostí. Že je něco v módě, automaticky znamená velkou popularitu a nový sport se rozšířil do celého světa. V době sociálních sítí se obdobné neformání skupiny objevují všude. Kromě Švédska je na denním pořádku běhat s pytlem plným odpadků v Austrálii, USA, Norsku a v jiných evropských zemích. Lidé po celém světě se už nedokáží smířit s myšlenkou, že kolem odhozeného odpadku jen tak projdou. Zlepšovat kvalitu životního prostředí nemusí být tak složité a plogging ukazuje jak.
Pomalým tempem
Česká republika je na vrcholu žebříčku v recyklaci odpadu. Plogging si však svoji cestu do běžeckého srdce zatím nezískal. V zájmu našich měst a krajiny je, aby se podobné aktivity projevily i na našem území. Jistě se najde mnoho pochybovačů, kteří se podobnému sportu budou smát, ale prospěšnost, která z něho plyne, má sílu zavřít podobným jedincům ústa.
V Paříži nebo Ediburgu a mnoha dalších městech existují skupiny, které jsou spojeny stejnou ploggerskou myšlenkou. Pomoci sobě a naší planetě. Co na to říkáte vy? Šli byste si zaběhat pro odpadky?