Lidé s lupénkou jsou ponižováni. Psoriáza může za rozpady vztahů i výsměch v práci

Dnešní léčba zabírá, není však stoprocentní
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Diskriminace, někdy dokonce i šikana. Lidé s lupénkou trpí v obchodě, u kadeřníka, smějí se jim kamarádi i kolegové v práci. Není to zdaleka jen neznalost dětí, mezi posměváčky jsou stejnou měrou i dospělí. Co je to vůbec za nemoc, jak se projevuje a dá se léčit?

Celosvětová čísla říkají, že 84 procent lidí s psoriázou, tedy lupénkou, trpí diskriminací nebo ponižováním. V České republice je to dokonce 91 procent. Vyplývá to z celosvětového průzkumu, který uskutečnila společnost Novartis spolu s výzkumnou společností GFK.

Čísla jsou šokující

Podařilo se získat odpovědi reprezentativního vzorku bezmála 8 400 nemocných lupénkou z 31 zemí světa, včetně 103 pacientů z České republiky. Podle průzkumu téměř polovina nemocných musí čelit nepříjemným dotazům, zda jsou nakažliví. Až 17 procent lidí s psoriázou se setkává s odmítnutím při návštěvě kadeřníka, kosmetiky nebo při nákupu v obchodě.

Diagnózu onemocnění určuje dermatolog. Při nejednoznačných nálezech se provádí mikroskopické vyšetření vzorku kůže. Léčba se stanovuje podle konkrétního stavu kůže, neexistuje žádné dokonalé řešení. Lupénka je sice celkem dobře léčitelná, nedá se však vyléčit úplně. Vrozená dispozice i při úplném klinickém zhojení zůstává, a nelze proto zabránit recidivám.

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné plaky doprovází nepříjemné svědění. U mnoha pacientů psoriáza nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby. Přestože není nakažlivá, většina nemocných se setkává s diskriminací v různých sférách života.

Výsměch v práci

Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Z této skupiny celkem 18 (v ČR 21) procent se obává, že ztratí svou práci, 14 (v ČR 15) procent dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními, z 23 (v Česku 28) procent dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 (v ČR 44) procent se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

Více než třetina respondentů (38 procent) s lupénkou také uvádí, že se v důsledku onemocnění potýká se zhoršeným psychickým stavem, zejména zažívají pocity deprese (24 procent) a úzkosti (25 procent). Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh.

"Stav kůže chronicky nemocného psoriatika může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování," uvádí klinická psycholožka PhDr. Alena Javůrková, Ph.D., vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Rozchod kvůli kůži

Takřka polovina nemocných cítí, že psoriáza negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy. Z této části zažilo 37 % rozchod s partnerem kvůli nemoci, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům. Tabu je pro ně dokonce i randění, kterého se straní 26 (v ČR dokonce 32) procent nemocných, 40 procent nesnese myšlenku, že se někdo dotýká jejich kůže. V ČR bylo 55 procent z dotazovaných psoriatiků nezadaných.

Psoriáza postihuje dvě až tři procenta populace v zemích západní Evropy a ve Spojených státech. Prevalence kolísá v závislosti na geografické lokalitě. Nejvyšší výskyt je v severských zemích Evropy. Dělí se na dva typy. Typ I s obvykle závažnějším průběhem začíná před čtyřicátým rokem věku, tvoří dvě třetiny nemocných. Vznik má obvykle autoimunitní či dědičné příčiny. Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol.

Lupénka jako nejrozšířenější kožní nemoc: Jak vzniká a co ji vyvolává? Čtěte více.