Za podzimní únavu a deprese může hormon melatonin. K nastartování zkuste správné bylinky

K odstranění únavy pomůže i posila jater například pomocí ostropestřce, jalovce či rozmarýnu
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Při pohledu z okna je to však naprosto jasné. Máme tu podzim. V tomto období přepadá řadu lidí únava, vyčerpání a deprese. Mezi pravidelné spouštěče zimní únavy patří, mimo jiné, nedostatek slunce a nadprodukce hormonu melatoninu.

Podzimní splín a únavu zažene kvalitní spánek, bylinky i činnosti, které provádíme automaticky. Někdy to však není tak snadné, jak se řekne. Proto je v každém případě dobré o sebe pečovat a pokud možno negativním stavům předcházet. Jak na to?

Ovocné šťávy i koření

Za únavu, ospalost, zhoršení nálady nebo stres může zpravidla nedostatek vitamínu D. Ten do žil přilévá energii a tělo jej obvykle získává ze slunečního záření, kterého však v zimním období není tolik. Pokud ho tedy organismus nemůže vstřebat ze světla, alternativním zdrojem vitamínu D mohou být například mořské ryby, mák či tvrdé sýry.

"K odstranění únavy pomůže i posila jater například pomocí ostropestřce, jalovce či rozmarýnu. Vhodná je i tinktura z černého rybízu, při únavě a vyčerpání zase povzbudí bylinka eleuterokok," tvrdí známá česká bylinkářka Jarmila Podhorná, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Důkladný spánek podpoří zklidňující byliny

Tlumicí účinky na organismus má v zimě i hormon melatonin. Ten vzniká a hromadí se v průběhu noci a rovněž při nedostatku světla, což se v zimě týká většiny dne. U citlivějších jedinců se pak následkem jeho nadprodukce mohou dostavit výraznější projevy, jako je zhoršení psychického stavu, vyšší nutnost spánku, nechutenství a snížení pracovní výkonnosti. Na druhou stranu je tento hormon základem kvalitního spánku, který tělo potřebuje.

V tomto případě je prospěšný častý pohyb venku přes den, kdy se cíleně vystavujeme světlu ve vyšší intenzitě, v noci pak důkladný odpočinek. Vědomě posílit lze i produkci hormonu serotoninu, který má vliv na to, jak se cítíme. Platí, že čím více se ho v těle vytvoří, tím jsme veselejší a máme více sil. I zde je základem strava založená na zdravých tucích, ovoci a zelenině, stejně jako dostatek odpočinku.

Označení deprese pochází z latinského deprimere – složeniny slov de (dolů) + primere (tlačit). Přesný překlad je uváděn jako utlačovat, umlčovat.

"Relaxační účinek má lípa velkolistá. Ta podporuje klidné usínání a zlepšuje spánek. Pokud se kromě únavy cítíte i ve stresu a podráždění, zklidnit umí kozlík lékařský. Relaxaci a psychické povzbuzení zase podporuje bakopa. Na deprese v tomto období i celkově působí pozitivně eleuterokok, který srovnává psychiku. Významné v tomto oboru jsou gemmoterapeutika z lípy a třezalky," vysvětluje bylinkářka.

Vliv na aktivitu těla má i jeho prokrvení

S únavou lze bojovat i drobnostmi, které provádíme bezděčně. V tomto období je však dobré na ně zaměřit více pozornosti. Jednou z těchto věcí je dýchání zhluboka. Vyšší přísun kyslíku do těla totiž bystří vnímání, uvolňuje napětí a zklidňuje srdeční činnost. Důležité je i pití vody, které by v zimě mělo probíhat po větších doušcích.

Odborníci totiž dokázali, že každá dvě procenta dehydratace snižují energii o dvacet procent, protože v těle proudí méně okysličené krve. Nastartovat organismus pomůže i sprchování chladnější vodou, protože proud studené vody zrychlí krevní oběh a zvýší přísun kyslíku do tkání. Na podobném principu rozproudění krve funguje také aktivní pohyb. Pokud však v sobě nemáte sportovního ducha, nemusíte se hodiny týrat v tělocvičně.

Stačí krátká procházka v lese, vyběhnutí schodů místo svezení výtahem, zajít na nákup pěšky namísto automobilem anebo si zatančit na oblíbenou písničku. Z bylinek pozitivně působí na prokrvení organismu pelargonie, echinacea. Na zlepšení a regeneraci cévního systému je pak vhodné gemmoterapeutikum z kaštanu, jinanu a kotvičníku.