Nakažené dítě má údajně zatím jen mírný průběh nemoci. Jde s největší pravděpodobností o první potvrzený případ nákazy opičími neštovicemi u dítěte u nás.
Opičí neštovice jsou poměrně vzácné virové onemocnění, které většinou postihuje zejména zvířata. Typicky například myši, krysy nebo opice, jak na svém webu uvádí Mayo klinika. Virem opičích neštovic se ale mohou nakazit i lidé.
Toto onemocnění se vyskytuje zejména v Africe, mimo tento kontinent se případy opičích neštovic objevují zejména kvůli cestování nebo dovozu infikovaných zvířat.
Symptomy této nemoci na sobě můžete zpozorovat pátý den po nákaze, inkubační doba může být ale až až 21 dní. Mezi příznaky opičích neštovic patří:
- horečka
- nateklé lymfatické uzliny
- únava
- vyrážka
- zimnice
- bolesti svalů a zad
- bolesti hlavy
Jedním z nejvýraznějších symptomů této nemoci je právě vyrážka. Ta se objevuje zejména na obličeji, rukou a nohou. V místě, kde se objevila, se mohou vytvořit i puchýřky naplněné hnisem, které se později přemění na strupy a z kůže samovolně odpadnou.
Prevence opičích neštovic
Opičí neštovice mohou mimo jiné způsobit slepotu, další infekce, jizvy na obličeji, rukou a nohou a v ojedinělých případech dokonce i smrt. Rozhodně je proto nutné dělat vše pro to, abyste se nákaze tímto onemocněním vyhnuli.
- Vyhýbejte se zvířatům, která by mohla být nakažena virem opičích neštovic, zejména menším hlodavcům, mezi které patří i veverky.
- Nezapomínejte si důkladně mýt ruce vodou a mýdlem.
- Vyhýbejte se přímému styku s věcmi, které přišly do kontaktu s člověkem nakaženým opičími neštovicemi. Nemoc se může přenášet i pomocí ložního prádla, dek, ručníků a dalších.
- Vyhýbejte se kontaktu s lidmi, kteří vykazují symptomy tohoto onemocnění.
Zdroj: Mayo Clinic, Pražský deník
KAM DÁL: Zdravé plíce: Tato jídla vám pomohou skoncovat s dýchacími problémy