Na svůj bombardér Tupolev Tu-160 Rusko hodně spoléhá, i když vstoupil do služby už v roce 1987. Prochází pravidelnými modernizacemi, které zahrnují elektroniku, komunikační a kontrolní systémy či zbraňové systémy.
Bílá labuť i s hypersonickými zbraněmi
Právě posledně jmenovaná položka hraje v hlavách ruských vojenských plánovačů prim. Verze Tu-160M2 se sice nevyrovná americkým stealth bombardérům, konkrétně B-21 Raider, přesto ji můžeme označit za konkurenceschopný stroj na světových trzích. Má být osazena hypersonickými zbraněmi, jak uvádí server Military View.
Server Defense News uvedl, že dojde nejprve k otestování hypersonických zbraní na zkušební střelnici v Kazachstánu či v Arktidě. Není vyloučeno, že letoun bude vybaven střelami Kinžal, které jsou odpalovány na vybrané ukrajinské cíle ve stále probíhající válce. V případě Kinžalu můžeme hovořit skutečně o nebezpečné střele, jež má vzhledem ke své velké rychlosti, kterou jí propůjčuje raketový motor, potenciál proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou. Dále může nést i jadernou hlavici. Kinžal je vysoce manévrovatelný, a to ve všech fázích letu. Nicméně i přesto, že Kinžal představuje opravdové riziko pro jakýkoliv cíl, se podařilo Kyjevu střelu zneškodnit, k čemuž dopomohl protivzdušný systém Patriot, jenž Ukrajině dodávají USA.
Po zuby vyzbrojený bombardér
Jak uvádí dále web Military View, modernizace zbraňových systémů verze M2 má strategický význam. Především schopnost bombardéru vypouštět či odpalovat široké spektrum různých raket, od řízených střel s plochou dráhou letu typu vzduch-země Ch-101 a Ch-102, které se vyznačují dlouhým doletem, přes podzvukové řízené střely Ch-55 až po hypersonické Kinžaly. Celý arzenál pak má na každý pád zvýšit smrtonosný potenciál bombardéru v celosvětovém měřítku.
Z druhé strany ukazuje budoucí instalace hypersonických zbraní na bombardér znatelný ruský pokrok v technologické revoluci a zároveň potenciál jít v další modernizaci stroje ještě mnohem dále, než bylo představitelné ještě před několika dekádami.
Nový motor či avionika
To rovněž souvisí i s dalšími aspekty upgradu Bílé labutě. Bombardér kromě nového zbraňového arzenálu v podobě již zmiňovaných hypersonických zbraní dostane i nové výkonnější motory či avioniku. A počítá se s dalšími budoucími úpravami, aby se stroj pokud možno blížil nejlepším americkým nebo čínským protějškům.
Rusko by chtělo mít v budoucnu 50 kusů verze M2, což svědčí samo o sobě o tom, jak důležitý pro ně stroj je. Jak už bylo zmíněno na jiném místě, i když zatím nedosahuje celkově kvalit například amerického bombardéru B-21 Raider, Rusové se „poctivě“ snaží z Tu-160 utvořit po všech stránkách vyspělý letoun. Výsledek už je znát nyní, uvidíme dále v budoucnu.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Tank T-84: Vozidlo do extrémních podmínek. Ukrajinský dravec se chystá na lov ruské kořisti.