V případě Caesaru hovoříme o kolové samohybné platformě ráže 155 mm, kterou obsluhuje 5 vojáků. Její výhodou je, že je schopna vystřelovat jakoukoliv standardizovanou 155mm munici NATO, počítaje v to také chytrou munici, tedy přesně naváděnou s ničivým účinkem. Kromě toho používá Caesar rovněž dělostřelecké granáty, kterých může nést až 36. Houfnice vypálí až šest střel za minutu při existenci poloautomatického nabíjení, jímž je zbraňový prostředek vybaven. Účinný dostřel činí 40 km.
Účinnost i za špatného počasí
Caesar je koncipován jako houfnice, která je vysoce mobilní, a lze ho snadno přesouvat na různé typy bojiště. Nemalou výhodou je schopnost provádět údery na vybrané cíle i za špatného počasí či v méně hostinných podmínkách. Za vývojem houfnice stojí francouzská zbrojovka Nexter, která představila první prototyp v roce 1992.
Caesar si může zákazník pořídit v několika verzích, šestikolové nebo osmikolové platformě. Mezi další výhody francouzského zbraňového prostředku patří reálná bojová zkušenost. Bojový křest si houfnice odbyly v roce 2009 v Afghánistánu, kde byly rozmístěny na různá strategická místa.
Caesary se v pozitivním světle předvedly zejména proti militantnímu Islámskému státu v boji o Mosul v letech 2016–2017 a vykázaly vysokou efektivitu. Francouzská armáda zde nasadila čtyři kusy. Caesary již provádějí operace také na válkou zmítané Ukrajině. Francie, která se podílí na vojenské pomoci obráncům před ruskou invazí, poslala v první fázi několik desítek houfnic. Ve válce na Ukrajině jsou Caesary vydatnou vojenskou posilou na straně obránců.
Desítky Caesarů Ukrajině
Další dodávku hodlá Francie poslat a má se jednat celkem o 78 kusů, tedy ještě větší zásilku. Na dodávce Caesarů, které například zasáhly do krvavého střetu ruských okupantů s ukrajinskou armádou u města Avdijivka taktikou „vystřel a uteč“, jak uvedl web Forbes, se podílí rovněž Dánsko. I přes reálnou sílu houfnic však Francie o několik již přišla. Různé zdroje hovoří nejméně o třech kusech, počet však může být samozřejmě vyšší. Objevily se v této souvislosti zprávy, že Ukrajinci si stěžovali na to, že se zasekává nabíjení a houfnice postrádá účinnou ochranu proti útokům dronů.
Francouzské houfnice do české armády
Nejen Ukrajina je uživatelem francouzské houfnice, v budoucnu se přidá i Česká republika. Ta si původně v roce 2020 objednala celkem 52 kusů v konfiguraci osmikolové platformy na podvozcích Tatra. V roce 2022 byla objednávka navýšena o 10 kusů, takže česká armáda bude nakonec disponovat celkem 62 houfnicemi.
Dohoda s francouzskou stranou je taková, že ve Francii se vyrobí první čtyři kusy, zbytek pak smontuje český průmyslový holding Czechoslovak Group, který dodá kromě podvozků Tatra také pancéřové kabiny. Munici zajistí česká specializovaná společnost STV Group. Mezi lety 2024 a 2026 budou postupně probíhat dodávky Caesarů.
Houfnice mají také namířeno do Belgie, respektive Litvy. První jmenovaný stát si objednal celkem 28 kusů, Litva potom 18. Hlavní uživatel houfnic, Francie, pak vyrábí další tyto zbraňové prostředky. Od roku 2026 má být postupně dodáváno dalších 109 Caesarů do francouzské výzbroje.
Zdroj: Army Recognition, Forbes
KAM DÁL: Tank T-84: Vozidlo do extrémních podmínek. Ukrajinský dravec se chystá na lov ruské kořisti.