Jmenuji se – Igor Hnízdo! Kdo by si nevybavil tuhle scénu ze snímku Obecná škola, kde se role svérázného učitele ujal právě neméně svérázný, ale vynikající herec Jan Tříska. Svět mohl být bohatší o další film, v němž by dozajista tento umělec exceloval, kdyby nedošlo k tragédii, kterou nemohl nikdo předvídat. Jan Tříska, který měl na druhý den točit první záběry nového filmu Na střeše, v září 2017 spadl do Vltavy a na následky zranění o dva dny později zemřel. Jak a proč se tehdy všechno seběhlo a komu vyplatila pojišťovna tři a půl milionu korun?
Přiletěl si pro smrt
Jan Tříska přiletěl tehdy do Prahy na natáčení nového filmu, jehož režie se ujal mladý Jiří Mádl, z losangeleské části Santa Monica, kde trvale žil. Bohužel se mělo brzy ukázat, že si do své rodné vlasti nepřiletěl pro další úspěch, ale pro završení celého svého osmdesátiletého života. Na smrti, která jej zastihla v Praze, se ale sám podílel, i když to patrně neměl v úmyslu. Spekulací kolem jeho skonu se tehdy objevilo mnoho, jak už jsme v našich krajích zvyklí, ale pravdu zná jen on a nikdo jiný. Každopádně policie, která případ tehdy vyšetřovala, došla k jednoznačnému závěru…
Osudový rituál
Co se vlastně tehdy v září roku 2017 stalo? Jan Tříska přiletěl do Česka točit film Na střeše. Roli tehdy přijal s radostí a na natáčení se těšil. Dokonce prý režiséra pravidelně informoval o pokrocích v přípravě, což by jistě hvězda jeho velikosti a zkušeností dělat nemusela. Jenomže pak se přiblížilo natáčení a Jan Tříska si nemohl odpustit letitý rituál, který každou přípravu na první klapku nového filmu provázel. Byl zvyklý čerpat energii a klid na Karlově mostě – a na stejné místo zamířil i v onen osudový den.
Příliš dobrá kondice
Neštěstím pro osmdesátiletého herce se paradoxně stala jeho vynikající fyzická kondice, kterou by mu mohli závidět i o polovinu mladší lidé. Jen tak se mohl vyhoupnout na kamenné zábradlí Karlova mostu nedaleko sousoší svatých Norberta, Václava v Zikmunda. Když kolemjdoucí prvně spatřili starého muže sedícího na kraji mostu s nohama spuštěnýma nad Vltavu, snažili se mu jeho počínání rozmluvit. Následně se na místě objevila i ochranka, která nic nerozmlouvala, ale vydala jasný pokyn. Herec poslechl, omluvil se a slezl. Jenomže to by nesměl být právě svéhlavý Jan Tříska, aby svoji omluvu myslel vážně. Jakmile byl vzduch čistý, rozhodl se ve svém rozjímání nad vodní hladinou pokračovat. To byl ale osudový omyl.
Znovu se to nepovedlo
Další vyhoupnutí se na zábradlí mostu se herci vymklo z rukou, neudržel se a spadl do Vltavy, kterou tolik miloval. I když se o pomoc topícímu se muži postarali polští výletníci, kteří skočili z projíždějící lodi do řeky, i když se na místo v několika minutách dostavila záchranářská loď, přestože byl oživen a převezen do nemocnice, o dva dny později na následky svého zranění zemřel.
Jiří Mádl úmysl odmítl
Proč se to všechno stalo? Média tehdy samozřejmě spekulovala o možné sebevraždě, ale takovou variantu rázně vyvracel režisér připravovaného filmu Jiří Mádl, který tehdy na sociální síti napsal: „Honza Tříska byl v perfektní kondici a těšil se na velikánskou roli. Poslední měsíce nežil ničím jiným. Představa, že by přiletěl z Kalifornie, absolvoval kostýmní zkoušky a šel ukončit život, je naprosto hloupá. Vymstil se mu jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každýho novýho filmu.“
Tři a půl milionu od pojišťovny
Kdo Jana Třísku znal, jistě by si nepomyslel, že by takto pokazil natáčení, na které kývl. Navíc by sebevraždou přidělal štábu také velké finanční problémy – pojišťovna, u které byla sjednána případná finanční kompenzace v případě Třískova úmrtí před dokončením filmu, by v takovém případě nevyplatila ani korunu. Cizí zavinění by vyšetřovatelé jistě viděli na záznamech z kamerového systému. Protože ale policie po prošetření celý případ uzavřela jako nešťastnou náhodu, inkasoval štáb náhradu ve výši tří a půl milionu korun. Natáčení filmu Na střeše bylo ale přesto o rok odloženo a roli po Janu Třískovi „zdědil“ Alois Švehlík. Je třeba uznat, že se jí zhostil s grácií sobě vlastní a původnímu představiteli profesora Antonína Rypara ostudu rozhodně neudělal.
Zdroj: irozhlas, Česká televize, csfd, wikipedie, Lidové noviny, Prima+
KAM DÁL: Herec Jaroslav Moučka zavrhl estébáckého bratra. Krutý tyran organizoval šílené soutěže.