Crohnova nemoc postihuje rovnoměrně muže i ženy a její vznik je ovlivněn dědičnými faktory. „Přibližně jedna pětina lidí s Crohnovou nemocí má ve své rodině příbuzného, který trpěl stejným problémem, nejčastěji sourozence nebo rodiče či dítě,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří, a dodává: „Dnes máme dvakrát více nespecifických zánětů střev než před 30 lety. Výskyt ulcerózní kolitidy se odhaduje na 40–45 nemocných na 100 000 obyvatel, u Crohnovy choroby se jedná o 20 případů na 100 000 lidí.“
Projevy jsou časté průjmy s příměsí krve, bolesti břicha a další komplikace. „Příznaky ale nemusejí být pouze střevní. Symptomy mohou být mimo jiné i bolesti kloubů, ale také afty nebo kožní vyrážky. U nespecifických střevních zánětů není zcela jasná příčina vzniku. Svou roli zde hraje imunitní reakce proti buňkám trávicího systému,“ vysvětluje lékař.
Calprotectin pomáhá střevní záněty rozlišit
Calprotectin je protein, který je zjišťován ve vyšší koncentraci během střevního zánětu, například při ulcerózní kolitidě, Crohnově chorobě či bakteriální infekci zažívacího traktu. „Běžná laboratorní vyšetření zánětu v krvi nejsou specifická pro záněty střev, takže stanovení diagnózy není pro lékaře snadné. Zvýšená teplota, déle trvající průjem a bolest v břišní oblasti – to jsou společné symptomy různých onemocnění, které se liší původem i závažností.“
U funkčních poruch, jako je syndrom dráždivého tračníku, a u celiakie (nesnášenlivosti lepku) jsou podle lékaře hladiny calprotectinu v normálních mezích. Vyšetření calprotectinu ve stolici představuje podle odborníka jednoduchý neinvazivní test, který u zánětlivých poruch střeva může pomoci vyhnout se diagnostické kolonoskopii.
„Vyšetření calprotectinu nás může upozornit na nemoc i v době, kdy se zcela neprojevuje. Vyšetření nám také pomáhá zjistit, zda se blíží návrat onemocnění, tzv. relaps. Včasná léčba pak může zabránit možným komplikacím a zajistit kvalitu života,“ vysvětluje doktor Podroužek.
Jak probíhá vyšetření?
Vyšetření je jednoduché. „Vzorek stolice o velikosti hrášku odeberte do nesterilní odběrové nádobky, kterou si můžete vyzvednout ve všech odběrových centrech. Vzorek je stabilní šest dnů při teplotě 4–8 °C a můžete jej odevzdat v jakémkoliv zmíněném odběrovém centru.“
Nicméně pozor. „K dalším možným příčinám zvýšení calprotectinu ve stolici patří i užívání salicylátů a nesteroidních léků proti zánětu, je tedy nutné tuto příčinu vyloučit.“
Zdroj: MUDr. Petr Podroužek, CSc.
KAM DÁL: Jak ušetřit: Pomůže vám chytrý telefon i obyčejný nákupní seznam.