K infarktu dochází v momentě, kdy je zredukován či zablokován přívod krve do srdce, jak na svém webu uvádí Mayo klinika. Ve většině případů se jedná o nahromadění tukovitých substancí v tepnách. V některých případech se totiž cholesterol a další látky voskovité konzistence začínají usazovat na stěnách cév. Tyto usazeniny se poté mohou od stěny cévy oddělit, vytvořit krevní sraženinu a zablokovat tak přívod krve do srdce nebo ho omezit.
V případě nástupu infarktu je nutné okamžitě sehnat lékařskou pomoc. V takové situaci jde o minuty, s každou minutou se šance na přežití snižují. V momentě, kdy na sobě nebo na někom jiném zpozorujete příznaky infarktu, se proto vyčkávat, jestli příznaky náhodou zase nezmizí, rozhodně nedoporučuje.
Symptomy infarktu
Příznaky tohoto nebezpečného stavu se liší člověk od člověka. Nejčastěji se mezi ně ale řadí následující:
- bolest nebo nepříjemný pocit, který se rozšiřuje do zad, ruky, krku, zubů a čelisti
- bolest na hrudi
- tlak na hrudi
- studený pot
- nevolnost
- pálení žáhy
- únava
- dušnost
- závrať
Frankův symptom
Mezi symptomy tohoto nebezpečného stavu patří mimo jiné i "Frankův příznak". Jedná se o symptom nacházející se na uchu, který jako první zaznamenal doktor Frank Sander. Jde o záhyb, který propojuje ušní boltec a ušní lalůček. Dokazuje to i několik studií.
U některých žen se dokonce může objevit i ostrá bolest v krku, paži nebo zádech, která trvá jen velmi krátce. Řada lidí může pozorovat výše zmíněné příznaky dny, hodiny, nebo dokonce i týdny předtím, než u nich infarkt nastane.
Zdroj: Mayo Clinic, National Library of Health, Express
KAM DÁL: Jste stále unaveni? Na vině může být i nedostatek běžného vitamínu.