Každý z nás by měl mít odložené nějaké peníze stranou pro případ nouze nebo nečekaných výdajů. Ne každý ale ví, jak na to. Následující tipy vám pomohou méně utrácet a více šetřit.
Zapisujte si vaše příjmy a výdaje
Jedním z nejdůležitějších kroků je si zapisovat, kolik měsíčně vyděláme a kolik měsíčně utratíme a za co přesně.
Dokonce i malé útraty, jako je například šálek kávy s sebou, se mohou za měsíc pořádně nasčítat. Poctivé zapisování si příjmů a výdajů vám pomůže si uvědomit, za jaké položky utrácíte až příliš, a tím pádem i kde byste mohli ušetřit.
Měsíční rozpočet
Ideální je si každý měsíc předem stanovit maximální rozpočet pro jednotlivé kategorie vašich útrat. Klíčové je nezapomenout do tohoto rozpočtu předem zahrnout i to, kolik chcete daný měsíc ušetřit.
Pokud budete každý měsíc jen čekat na to, kolik vám zbyde je pravděpodobné, že si stranou téměř nic neodložíte.
Aktivity
Pokud každý měsíc utrácíte tisíce za lístky do kina, drahé restaurace a další podobné aktivity, je na čase se zamyslet nad tím, jak moc jsou pro vás důležité. Je totiž možné je poměrně snadno nahradit jejich levnějšími variantami, jako je mimo jiné i domácí příprava jídla.
Předplané
Čsto se nám z účtu strhávají platby za nejrůznější služby, které už měsíce nepoužíváme. Pořádně si proto zkontrolujte všechny vaše předplacené služby a pokud některé z nich nevyužíváte, co nejdříve se z nich odhlašte.
Nekupujte ihned
V případě, že máte problém se spontálními nákupy oblečení, nebo čehokoliv jiného, nezoufejte. Pomůže vám jedno jednoduché pravidlo. Pokud se vám něco zalíbí, počkejte nejméně 3 dny, než si danou věc zakoupíte.
Ve většině případů totiž po daném předmětu či službě po několika dnech už tolik toužit nebudete. To značí, že jste danou věc sice chtěli, ale nepotřebovali.
Zdroj: Better Money Habits
KAM DÁL: Dvojitá brada: Jak se účinně zbavit podbradku bez operace.