Mikroplasty jsou velmi malé plastové částice, jsou většinou menší než 5 mm, někdy se může jednat o tak malé částečky, že ani nejsou vidět pouhým okem. Tyto částice znečišťují jak oceány, tak i sladké vody. Dokonce mohou být podle expertů s postupem času důvodem vyhynutí některých druhů zvířat.
Zvířata si totiž tyto nebezpečné částečky pletou s potravou. Mikroplasty podle specialistů škodí jak malým, tak i velkým živočichům. Jedná se i o tak malé živočichy, jako je zooplankton, ale na druhou stranu i o tak velké, jako je velryba.
Nadávná studie ale poukázala na to, že tyto částečky mohou být nebezpečné i pro člověka. Vědci totiž nedávno objevili mikroplasty usazené i v plicích člověka.
Jedním z nejběžnějších mikroplastů nalezených v těle člověka je polypropylen, který můžeme nalézt v plastových obalech, dalším je PET, který obsahují plastové lahve. Lidé tyto částice vdechují, ale také nevědomky konzumují spolu s nápoji či jídlem.
V krevním oběhu člověka byly tyto částice objeveny poprvé tento rok v březnu, jak informuje The Guardian. To znamená, že mohou cestovat po těle a mimo plíce poškozovat i další orgány.
Je proto nutné se pokud možno vyhýbat předmětům, které tento nebezpečný stav způsobují. „Těmi nejnebezpečnějšími zdroji mikroplastů jsou textilie, znečištěný vzduch ve městech a pneumatiky,“ uvedla specialistka Monika Wassermann, MD, pro Express.
Mezi nebezpečné předměty, skrze které se mohou mikroplasty dostávat do našeho krevního oběhu, patří také:
- plastové lahve
- sůl
- mořské plody
- porcovaný čaj
- potraviny v plechovce
- hotová jídla
Zdroj: The Guardian, ScienceDirect, Express, Science Learning Hub
KAM DÁL: Spálený toust: Je neškodný, nebo zdraví nebezpečný?