Akné v dospělosti má řadu příčin. Dermatoložka radí, jak se pupínků zbavit jednou provždy

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku
 

Mnoho lidí, především pak žen, trápí v dospělosti akné. Existuje nejrůznější kosmetika na akné, ale ne vždy je účinná. Nevzhledné pupínky vznikají především kvůli nerovnosti mužských a ženských hormonů. Příčinou či spouštěčem také mohu být genetické dispozice. Zde se může jednat až o polovinu všech případů. Dále pak kouření či stres. Nejčastějšími místy výskytu akné je obličej, záda, krk a paže. Jak se nepříjemných pupínků zbavit?

Občasným akné v dospělosti mohou trpět především ženy, například během menstruace či v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. „Pokud je ale akné přítomno delší dobu, je dobré o pokožku speciálně pečovat,“ říká doktorka Lucia Mansfeldová.

Vybírejte vhodnou kosmetiku

Než si zajdete k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkuste si udělat vlastní kosmetickou "inventuru", zda nepoužíváte nějaký krém či make-up, který akné podporuje nebo zhoršuje. Lidé trpící problematickou pletí mohou používat přípravky s obsahem alkoholu, není pravda, že jsou zakázané, vždyť jejich odmašťující účinek je pro aknózní pleť žádoucí, ovšem nesmí být agresivní.

„Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce "dýchat", a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Tady pozor na fotoprotektivní přípravky, které jsou mastné a v kombinaci se sluncem způsobí tzv. akné mallorca. Ideální jsou krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová.

Opravdu jste to, co jíte

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku. Neexistují sice exaktní studie prokazující účinek konkrétních potravin na vznik akné, ale obecně se doporučuje racionální výživa se sníženým obsahem živočišných tuků a bohatá na vlákninu.

„Vhodné nemusí být potraviny s obsahem jednoduchých cukrů (řepný a hroznový cukr, sacharóza, třtinový cukr) a pečivo z bílé mouky. Někomu pomůže omezení mléka (mnoho lidí po vynechání kravského mléka popisuje velké zlepšení pokožky), lepku a také dráždivých potravin, jako je kakao, káva či velmi kořeněná jídla.“

Zkuste laser či chemický peeling

Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést resurfacing pomocí CO2 laseru.

„Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka a dodává, že stopy po akné likviduje dobře i technika microneedlingu, což je nová generace mezoterapie, která aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu a spouští tak samo-omlazující procesy v pokožce. „Stejně tak dobrou službu udělají lasery a microneedling v případě pleti s rozšířenými póry, která mívá k akné sklon.“

Zmírnit projevy akné můžete také díky chemickému peelingu. „Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže.“

KAM DÁL: Jablečný ocet jako výborný pomocník: Zbaví střeva bakterií, pomáhá proti akné a vyživuje vlasy.

Klíčová slova: