Kolaborant z královské rodiny. Král Edvard VIII. pro své skandály předal trůn koktajícímu bratrovi

Eduard VIII. a Wallis Simpson byli nejkontroverznějším párem královské rodiny
 

Láska, nebo moc? Takové rozhodnutí stálo před králem Eduardem VIII. Celá Británie s napětím sledovala, jak se rozuzlí zápletka, kterou měla na svědomí Američanka Wallis Simpson. Kouzlo její osobnosti učarovalo monarchovi natolik, že se rozhodl pro "zakázaný" sňatek a odhodil královskou korunu. U prvního abdikovaného krále ovšem hrál roli i jeho pozitivní vztah k nacismu. 

V roce 1936 převzal Eduard VIII. moc po svém zemřelém otci králi Jiřím V. Hned následující den porušil královský protokol, protože při sledování svého jmenování byl v doprovodu ještě stále vdané Wallis Simpson. 

Vztah s Wallis Simpson v té době udržoval již pět let a nehodlal na tom nic měnit. Když došlo na rozvod s předešlým manželem, bohatým makléřem Ernstem Simpsonem, bylo všem jasné, že se Eduard chystá Wallis požádat o ruku. Tak začala veřejná reality show o budoucnost anglického trůnu.

Přitahována penězi

Wallis Simpson byla žena z americké prominentní společnosti. Studovala na prestižní internátní škole a ovládala jen ty nejvybranější způsoby. Její první muž byl pohledný pilot, druhý úspěšný makléř a třetí byl ten, který ji proslavil nejvíce.

Wallis Simpson byla podezřívána z mnoha bočních úmyslů. Ministerský předseda Stanley Baldwin ji dokonce nechal sledovat. Spekulace hovoří o jejích stycích s KGB a o tajném vztahu s německým Joachimem von Ribbentropem.

Eduard později ve svých pamětech vzpomíná, proč se do Wallis tak bláznivě zamiloval. Během večírku uzavřené společnosti ho zaujala peprnou poznámkou na jeho osobu. On, muž z královské rodiny, na podobné chování nebyl zvyklý. Wallis nebyla ani tak okouzlena Eduardem jako mužem, ale spíš faktem, že hovoří s budoucím králem Anglie. Její touha být vždy v té nejvybranější společnosti ji vynesla až na úplné výsluní zájmu, kde jí bylo evidentně moc dobře. 

Eduard stále více propadal šarmu a charismatické osobnosti Wallis Simpson, až ji nakonec představil rodičům jako svou budoucí ženu. Král Jiří V. a matka Marie se radikálně ohradili proti myšlence, že vdaná a už jednou rozvedená žena by byla budoucí královnou Anglie. 

Sňatek z nerozumu

Král Eduard VIII. byl povahově velmi odlišný oproti otci, konzervativnímu králi Jiřímu V. Měl v oblibě společenské akce, oblékal se do luxusních amerických oděvů a velmi rád se setkával s obyčejným lidem, čímž si vysloužil velkou popularitu. 

Sňatek s dvakrát rozvedenou Američankou byl však velké sousto pro celou Anglii. Je pravda, že někteří mu korespondenčně vyslovují podporu, ale stejně tak se lidé obrací s opačným poselstvím. Zásadní je postoj vlády. Ta dokonce vyhrožuje hromadnou demisí, pokud se sňatek uskuteční. Hrozba ústavní krizí Eduarda postaví před zásadní dilema. Ona, nebo královská koruna? 

První dobrovolná abdikace

Láska byla pro Eduarda silnější než touha po moci. Nepomohl ani marný pokus o kompromis, v kterém se počítalo, že by Wallis Simpson nebyla titulována královnou a její děti by neměly právo na královský trůn. Britský parlament a ostatní parlamenty Commonwealth odmítly, a tak se Eduard rozhodl definitivně abdikovat. 

Jeho panovnictví bylo nejkratší v historii. Trvalo jen 325 dní. Vládu přebírá jeho bratr, který se nechá korunovat jako král Jiří VI. Otec dnešní královny Alžběty. Je tedy zajímavostí, že kdyby Eduard neabdikoval, dost pravděpodobně by se na trůnu neobjevila nejdéle sloužící panovnice Alžběta II. 

Pronacistická politika

Eduard a Wallis se uklidili do ústraní života do Francie, kde se vzali bez přítomnosti jediného člena královské rodiny. V nastupující druhé světové válce se pár ukázal ve velmi negativním světle. Přes důsledné doporučení britské vlády nenavštěvovat nacistické Německo byli Eduard se svojí ženou v roce 1937 přijati na osobní návštěvě u Adolfa Hitlera.

V únoru 1940 prohlásil německý ministr v Haagu Julius von Zech-Burkersroda, že Eduard zavinil únik informací o plánech obrany aliance Belgie.

Nacistická propaganda návštěvu využila, jak jen uměla, a po světě kolovala fotografie, kde Eduard dokonce vůdce zdraví nacistickým pozdravem. Když vypukla válka, Eduard a Wallis se stěhovali do Anglie a následně do Portugalska. Překvapivě nadstandardní vztahy s nepřítelem se u Eduarda projevily tím, že požádal německé vojsko, aby u jeho domu v Paříži postavilo stráž, která zamezí možnému drancování majetku. 

Winston Churchill mu následně vyhrožoval soudem, pokud se nevrátí zpět do Anglie. Nakonec byl pár odvezen na Bahamy, kde Eduard nemohl poškozovat britské zájmy. 

Jedna z teorií, která by vysvětlovala nepochopitelně loajální chování, je, že Hitler měl plán dosadit Eduarda na britský trůn, aby podporoval myšlenku fašismu, ke kterému oba manželé cítili velké sympatie. 

Po válce se jejich životy stále odehrávaly v ústraní politického života. Oba zemřeli v Paříži a Eduard nebyl osobně přítomen ani u korunovace své neteře Alžběty II. Osud muže, který se vzdal vlády nad nejmocnějším impériem za cenu té nejhlubší lásky, skončil mimo dosah veřejnosti, bez fanfár a velké pocty.

Zdroj: Česká televize, Stream.cz

KAM DÁL: Masarykův atentát na Lenina. Bolševický vůdce nebyl jediným trnem v oku budoucího prezidenta

Klíčová slova: