Vypadnutí ČSSD ze sněmovny je podle Charváta sice smutné, ale nic jiného si strana nezasloužila. „Snad je to donutí k restartu,“ říká Čtidoma.cz a dodává, že jejich politika přesto bude chybět.
„Pro velkou část českých voličů jsou stranou, kterou by volili. Nabízí řešení pro chudší vrstvy obyvatel, byť jsou to někdy kroky populistické. Dává však naději, ke které se někteří upínají. Plní roli levice. Jenže se nechali vysát ANO a tvrdě na to doplatili.“
Děkuji voličům,kteří vyrazili k volebním místnostem,aby dali hlas ČSSD. Moc si toho vážím. Mrzí mě, že ve Sněmovně náš hlas znít nebude.Úkol,který tu máme,ale trvá - zastávat se lidí,kteří zastání v dnešní době naléhavě potřebují.V tom musíme pokračovat všude, kde to bude možné.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) October 10, 2021
Utahování opasků
Zatímco sociální demokracie je „mimo hru“, ODS se s největší pravděpodobností s velkou slávou do vlády vrátí.
„Problém je, že ČSSD spolu s ODS Babiše pomáhaly vytvořit svými průšvihy a aférami. Občanští demokraté ale teď budou vládnout a utahovat opasky. Logicky začnou šetřit, což pro řadu lidí může být signál, že za Babiše bylo lépe. V republice je řada lidí, kteří nesouzní s politikou ODS a dalších pravicových stran, podle volebních výsledků je jich, při započítání propadlých hlasů, de facto většina.“
Vznik extrémistických uskupení
Podle Charváta se mohou stát dvě věci. „Tito lidé buď rezignují a budou se snažit co nejlépe přežít. Nebo se začnou radikalizovat a vytvářet různá uskupení. Dá se tak očekávat posílení extrémní levice i pravice, případně vznik nových uskupení tohoto typu. A to by nebyla dobrá zpráva.“
Nakonec bezprostředně po volbách mluvil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura o "tříštění vlastenecké fronty". „Cca osm procent nám ubraly strany, které měly určitý programový překryv,“ řekl v České televizi.
KAM DÁL: Selhání úřadu prezidenta odhaluje záměrné a systematické rozbíjení institucí v Česku. Máme se začít bát, a proč?