Nevystačíte si s aku šroubovákem?
Ještě než se pustíte do výběru aku vrtačky, ujasněte si, zda ji skutečně potřebujete, nebo si vystačíte s aku šroubovákem. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Primární funkcí aku vrtačky je vrtání do dřevěných a kovových materiálů. Aku vrtačka s příklepem pak umožňuje také vrtání do zdiva, ovšem pouze v omezené míře. Všechny typy je zároveň možné využívat i jako šroubovák. Při této činnosti se však jeví jako praktičtější lehčí aku šroubovák – akumulátorová vrtačka je oproti němu poměrně těžká a šroubování většího množství šroubků může být zbytečně namáhavé.
Co se týče aku šroubováku, má nižší hmotnost a kompaktnější rozměry, takže je pro šroubování vhodnější než aku vrtačka. Na čem naopak ztrácí, je univerzálnost – neumí vrtat.
Resumé? Pokud jste si jistí, že v budoucnu vrtat nebudete a potřebujete spíše pomocníka pro pohodlné šroubování, pořiďte si aku šroubovák. V opačném případě aku vrtačku, případně obojí. Kvalitní elektrické nářadí najdete za výhodné ceny například na Alza.cz.
Parametry, které jsou při výběru aku vrtačky rozhodující
- Ergonomie
Aby vám šla práce s aku vrtačkou od ruky, musíte si ohlídat ergonomické vlastnosti. Zaměřte se na konstrukci a všimněte si provedení rukojeti. Aby efektivně pohlcovala vibrace, musí být z měkčeného plastu. Další důležitou vlastností je hmotnost. Optimální váha nářadí činí cca 1,5-1,7 kg. Pokud nemáte svaly jako Hulk, bude pro vás delší práce s těžším nářadím zbytečně namáhavá.
- Typ motoru
Aku vrtačky jsou k dostání se dvěma typy motorů. Náročnější uživatelé, kteří si nevystačí s klasikou a chtějí vrtat velmi často, mohou zvolit modernější bezuhlíkový motor. V zásadě tedy hrají roli četnost využití - a samozřejmě rozpočet.
Klasický motor pracuje na principu permanentního a napájecího magnetu. Nevýhodou konvenční konstrukce je postupné opalování uhlíků, které se nachází v plastových kolébkách a dotýkají se prstence kontaktů od cívek. V průběhu času proto dochází k poklesu výkonu a celkovému zhoršení spolehlivosti. Aku vrtačka s uhlíkový motorem je proto vhodná spíše pro občasné vrtání a šroubování.
Bezuhlíkové motory jsou doménou dražšího až profesionálního nářadí. Jejich konstrukce je jednodušší – liší se umístěním magnetů a nenajdete v ní uhlíky ani komutátor (jeho funkci zabezpečuje řídící elektronika). Pracují efektivněji, jsou mnohem spolehlivější, mají vyšší kroutící moment i výkon, a navíc i výrazně delší výdrž baterie.
- Akumulátor
Aku vrtačku může napájet akumulátor typu Ni-Cd, Ni-MH a Li-Ion.
Ni-Cd akumulátory dobře pracují za nižších teplot a vyznačují se odolností proti hloubkovému vybití (přístroj může být dlouhodobě vybitý, aniž by utrpěla kvalita a výdrž baterie). Oproti ostatním typů mají nižší kapacitu a v průběhu času se samovolně vybíjí.
Ni-MH akumulátor nabízí ve srovnání s Ni-Cd až dvojnásobnou kapacitu, umožňuje rychlonabíjení a chlubí se dlouhou životností. Nevýhodou budiž nižší napětí a fakt, že se při nižších teplotách (kolem 5 °C) chová jako vybitý.
Li-Ion akumulátory nabízí vysoké napětí, velkou kapacitu, dlouhou životnost a zanedbatelné samovybíjení. Nevýhody? Příliš jim nesvědčí teplo a v případě úplného vybití na delší dobu přichází o značnou část původní kapacity.
- Otáčky
Rychlost otáček je prakticky vždy regulovatelná, ale levnější modely disponují pouze jedním rychlostním stupněm a vrtání do některých materiálů je krajně neefektivní, případně zcela nemožné. Dvourychlostní a více rychlostní aku vrtačky mají větší možnosti nastavení.
- Příslušenství
Při výběru aku vrtačky koukněte také na výčet prvků, díky kterým je práce o něco příjemnější. Určitě není na škodu, pokud má vybraný model LED osvětlení, poutko pro zavěšení na opasek či držák na šroubovací bity.