Zdeněk Burian byl český ilustrátor dobrodružných knih. Během svého života doplnil díla Julese Verna, Rudyarda Kiplinga nebo Karla Maye a dalších svými detailními kresbami indiánů, pravěkých mužů i dinosaurů.
Zdeněk Burian (1905 – 1981)
- nejvýznamnější český malíř a ilustrátor dobrodružných knih
- celým jménem Zdeněk Michael František Burián
- jeho první ilustrovanou knihou bylo Dobrodružství Davida Balfoura od Roberta Louise Stevensona
- v září 1937 vyšlo první knižní vydání knihy Lovci mamutů Eduarda Štorcha
- mezi jeho díla patří i ilustrace Mauglího od Rudyarda Kiplinga, Posledního mohykána od J. F. Coopera, Robinsona od D. Defoa, knihy Karla Maye, Jacka Londona a Jaroslava Foglara
- je považován za přední osobnost dějin paleoartu, což je umělecká tvorba zaměřená na rekonstrukci života v pravěku
- minulému režimu se nelíbila jeho orientace na západní literaturu, ani jeho působení v trampingu
- byl členem Svazu československých výtvarných umělců a Sdružení výtvarníků Purkyně
- v Kopřivnici je ulice Zdeňka Buriana a je po něm pojmenována Základní umělecká škola ve Štramberské ulici
Burian proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi společně s profesorem Josefem Augustou, kterému ilustroval dílo Hlubinami pravěku, jehož ilustrace můžete vidět právě na zámku Karlštejn. Burian jako úspěšný absolvent Akademie výtvarných umění v Praze celý život spolupracoval s nakladatelstvím Toužimský & Moravec pod jehož záštitou byla vydána Burianova „osudová“ kniha Lovci mamutů.
Burian se svým způsobem stal výtvarným psychologem romantiky, dokázal vypointovat dramatickou scénu a důmyslně pracoval s plány kompozice. Vypracoval si dokonalou kreslicí techniku a jeho „fabulační“ nadání pomohlo vyvolat absolutní důvěryhodnost jeho děl. Stejně jako emoce.
Výstava
Výstava zachycuje tvorbu v dlouhém časovém období a můžeme tak sledovat vývoj Burianova rukopisu a malířské techniky. Uvidíme dokonalé obrazové rekonstrukce pravěkých tvorů, ilustrace knih Děti kapitána Granta (Jules Verne), Trampem v Sonoře (Karel May), Hlubinami pravěku (Josef Augusta). Milovníci historie Divokého západu potkají Vinnetoua i jeho pokrevního bratra Old Statterhanda.
Výstava kreseb Zdeňka Buriana je otevřena každý den do 17. 9. 2020 a jde zároveň o na dlouhou dobu poslední příležitostí vidět kresby Zdeňka Buriana na delší dobu. Jejich majitel už je totiž nechce dále poskytovat. V recenzi použito slov Vladimíra Prokopa k výstavě děl Zdeňka Buriana na zámku Karlštejn.
Karlštejn
Výstava je umístěna do nově zrekonstruovaného loveckého zámku Karlštejn, který se po rekonstrukci dočkal i galerie, kde se budou pravidelně vyskytovat výstavy současných i historických umělců.
Karlštejn najdeme na Vysočině poblíž města Svratouch a můžeme ho nazvat „střechou Evropy". Stojí totiž na hlavním evropském rozvodí Labe a Dunaje. Z Brna sem dojedete za hodinu a kousek (80 km) a z Prahy za 2 hodiny (160 km). (odkaz na článek o Karlštejnu)