Filmová postava Harryho Pottera by dnes oslavila 40. narozeniny: Připijte na jeho zdraví máslovým ležákem

Harrymu Potterovi by dnes bylo 40 let
 

Literární postavu kouzelníka Harryho Pottera ze ságy britské spisovatelky J.K. Rowlingové znají miliony lidí po celém světě. Najdou se mezi nimi i tací, kteří vědí, že právě dnes by tato fiktivní postava oslavila 40. narozeniny - a tací, kteří je s "chlapcem, který přežil", chtějí oslavit.

Jak se ale dají slavit narozeniny někoho, kdo je čistě výplodem fikce? Třeba tak, že si namícháte "pravý máslový ležák" (třebaže recept je zahalen tajemstvím, na internetu se dá najít řada rad, jak ho více či méně autenticky napodobit) nebo že si vyzdobíte obličej v barvách a symbolech své oblíbené studentské koleje z Bradavické školy čar a kouzel, kde Harry studoval. A pokud nechcete sáhnout pro kouzelnou hůlku ani nasednout na koště, možná se budete chtít dozvědět několik zajímavostí ze světa Harryho Pottera.

Fiktivní oslava

První nápad na postavu Harryho Pottera, včetně jeho brýlí a barvy vlasů, údajně dostala J.K. Rowlingová v roce 1990, když v Manchesteru čtyři hodiny čekala na zpožděný vlak do Londýna. Vše prý začalo prostou myšlenkou: "Chlapec, který neví, že je čaroděj, nastoupí do školy čar a kouzel."

"Seděla jsem tam, v hlavě mi vířily myšlenky a vyvstávaly detaily - hubený, černovlasý chlapec s brýlemi byl čím dál reálnější," zavzpomínala později Rowlingová.

V témže roce zemřela Rowlingové matka, a proto je Harry sirotek, kterému nesmírně chybějí rodiče. Z depresí, s nimiž se Rowlingová po smrti matky potýkala, se zrodili také mozkomorové - děsiví tvorové, kteří se sytí lidskými emocemi.

Vzpomínky autorky

Když si začala představovat, jak bude vypadat škola čar a kouzel v Bradavicích, bylo jí jasné, že musí jít o internátní ústav. Neboť, jak vysvětlila v jednom rozhovoru, "polovina důležitých věcí se odehrává v noci".

Zámek, ve kterém sídlí Bradavická škola čar a kouzel, je nezmapovatelný - jinými slovy se ukrývá všem přímo na očích. Od Harryho kamarádky Hermiony se čtenáři kouzelnické ságy v jednom z dílů dozvěděli, že kdyby se na školní pozemky zatoulal nějaký "nečaroděj", zámek by sice spatřil, ale ne tak, jak ho vidí kouzelníci. Viděl by jen ruiny a nápisy varující před zřícením stavby.

Vůz rodiny Weasleyových - světle modrý Ford Anglia - je vzpomínkou na auto stejné barvy a značky, kterým Rowlingová jezdívala v mládí s nejlepší kamarádkou ze školy. Jediným rozdílem je, že Ford Anglia rodiny Weasleyových umí létat.

Kouzelný svět

S kouzelným světem, který Rowlingová vykreslila v sedmi dílech vyprávění o Harrym Potterovi, je nedílně spojeno i jejich filmové zpracování, byť ti, kdo viděli filmy po přečtení knihy, tvrdí, že spokojit se jen s filmovým plátnem nestačí.

Přitom filmaři měli s natáčením spoustu práce: například Harryho typickou jizvu ve tvaru blesku maskéři lepili v osmi filmových pokračováních celkem 5800krát - 2000krát se ocitla na čele Daniela Radcliffa coby filmového Harryho Pottera a zbytek skončil na čelech kaskadérů a dvojníků. Radcliffe také spotřeboval 160 párů brýlí s kulatými obroučkami.

A pokud přece jen nechcete slavit narozeniny fiktivního kouzelníka, připijte na zdraví alespoň Joanne Rowlingové, která se - v tomto případě doopravdy - narodila ve stejný den, jen o 15 let dříve.

KAM DÁL: Města ve stínu Prahy. Krásná místa, která stojí za to objevovat