Paleontologové neobyčejně dobře zachovalou fosílii zvířete pojmenovaného adalatherium hui objevili na území dnešního Madagaskaru. Ostrov se od pevniny odtrhl už před 88 miliony let a jeho izolace dala vzniknout řadě výjimečných druhů, napsal zpravodajský server BBC.
Šlo o býložravce
Nově objevený savec žil před 66 miliony let v období křídy a živil se výlučně rostlinami. Se svým dlouhým tělem a krátkým a tlustým ocasem se navenek nejvíce ze všeho podobal dnešnímu jezevci. Před ještěřími predátory se ukrýval v norách, díky čemuž mohl pravděpodobně dosáhnout nezvyklé velikosti. Podle odhadů byl až stokrát větší než většina tehdejších savců.
Absolutně unikátní živočich
„Jeho unikátní a bizarní rysy se vzpírají veškerému vysvětlení ke vztahu k ostatním savcům,“ uvedl David Krause, vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature.
Zatímco přední nohy živočicha byly přímo pod tělem jako u většiny dnešních savců, jeho zadní nohy byly posazené více po stranách - jako je tomu u plazů. Páteř se mu proto při chůzi stejně jako plazům pohybovala ze strany na stranu. V porovnání s ostatními druhohorními savci měl více páteřních obratlů, a tedy delší trup. Jeho přední zuby se podobají těm, které mají dnešní hlodavci. Celková tělesná stavba zvířete však podle vědců nemá v moderní živočišné říši žádnou obdobu.
KAM DÁL: Josef myslel, že má chřipku. Náhle upadl do bezvědomí a týdny bojoval o život