/KAUZA KSÚS/ „Úkony trestního řízení již byly ukončeny. Nedošlo k zadržení ani obvinění žádné osoby,“uvedl Ibehej. Policisté podle něj případ dál prověřují. Silničáři v minulosti čelili kritice kvůli některým zakázkám. Proč se policie na organizaci zaměřila, není stále jasné. Ibehej dnes opět odkázal na krajské státní zastupitelství, které má vyhrazeno podávání informací.
Policisté byli v Praze a v Říčanech
Ředitel krajské správy a údržby silnic Zdeněk Dvořák potvrdil, že policie v úterý navštívila kanceláře silničářů v Praze a v Říčanech. Co bylo důvodem, ani další okolnosti také nechtěl sdělit. „Jsem vázán mlčenlivostí, byl jsem i podat vysvětlení,“ uvedl.
Zadržen nebyl nikdo
Radní Petrtýl ČTK potvrdil, že nikdo nebyl zadržen, nenazval by to prý ani policejním zásahem. „Bylo to standardní jednání. Policisté přišli a vyžádali si materiály, které dostali. Kraj jim dál poskytuje maximální součinnost,“ dodal. Na údajné nehospodárné chování krajských silničářů dlouhodobě upozorňuje středočeský zastupitel za opoziční ODS Michael Pánek, podle nějž v této organizaci vznikají stamilionové škody. Kvůli podezřením v minulosti už Pánek podal trestní oznámení.
Kraj obvinění odmítá
Petrtýl i hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) obvinění odmítají. Petrtýl tvrdí, že správa a údržba silnic je „nejvíce kontrolovanou organizací v širokém dalekém okolí.“ Kraj naopak v minulosti podal trestní oznámení na Pánka kvůli údajně neoprávněné kontrole v sídle silničářů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže také nedávno potrestal krajské silničáře pokutou 300 000 korun kvůli rozdělení veřejné zakázky na obnovu vodorovného dopravního značení. Správa a údržba silnic s verdiktem nesouhlasí a připravuje podání správní žaloby, kterou se bude domáhat zrušení rozhodnutí.