Učinil tak na základě tlaku médií a politiků, kteří vyžadují přezkum rozhodnutí. Jde o krok, jehož účelem je zamezit veškerým spekulacím, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.
Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Městský úřad v Černošicích opakovaně dospěl k názoru, že premiér porušil zákon o střetu zájmů a uložil mu pokutu 200 000 korun.
Babiš se pokaždé odvolal a středočeský krajský úřad nakonec přestupkové řízení minulý týden zastavil. Podle krajských úředníků nebylo prokázáno, že by Babiš mediální společnosti ovládal.
Kritici poukazovali na to, že středočeské hejtmanství řídí hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podezření z podjatosti již dříve odmítla. Vedoucí oddělení přestupků krajského úřadu Petr Franěk v dnešní tiskové zprávě kraje uvedl, že veškeré úkony v odvolacím řízení byly prováděny samostatně.
Transparency International
"Přestupkovou agendou se zabývám od roku 1999, z toho od roku 2003 na Krajském úřadě Středočeského kraje. Jsem přesvědčen o tom, že odvádím profesionální práci, a za svým rozhodnutím si stojím a není mi lhostejné, pokud je mé rozhodnutí dezinterpretováno. Bylo učiněno zcela v souladu s právními předpisy České republiky. Budu velmi rád, pokud pan JUDr. Pavel Zeman, respektive Ministerstvo spravedlnosti ČR mé rozhodnutí posoudí a výsledek veřejnosti oznámí," dodal Franěk.
Podnět k přezkumu verdiktu krajského úřadu se rozhodla podat i organizace Transparency International, která řízení s Babišem iniciovala. Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) nejvyššího žalobce požádal, aby podal proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu žalobu.