Pro muzeum přitom nejde o příliš prostornou budovu. "Počítáme s tím, že jeden z hlavních účelů by mělo být komunitní centrum pro Romy," řekl Truksa. Muzeum, které je státní příspěvkovou organizací ministerstva kultury (MK), získalo budovu od ministerstva. Je to funkcionalistická vila v Dejvicích, ve Velvarské ulici. Měla by nabízet expozici, kulturní akce či výukové programy, protože to vše je i podmínkou čerpání grantu.
Jak to bude vypadat?
"Máme tam poměrně rozsáhlou rekonstrukci. Vila sice není ve špatném stavu, ale musíme tam revitalizovat všechny prvky typu jako zastínění oken. Vila je z konce 30. let po židovském podnikateli, doteď byla hodně využívána filmaři. Chtěli bychom původní prvky zachovat, takže dvě třetiny grantu půjdou na rekonstrukci," vysvětlil Truksa.
V budově chce muzeum vytvořit i menší sál ve sníženém suterénu, zřídit kavárnu. Dům by mohl sloužit i jako výchozí bod pro návštěvníky, kteří by chtěli vidět památník romského holokaustu v Letech u Písku. Památník chce muzeum vybudovat v místě bývalého vepřína a otevřít do roku 2023. Na stavbu má příslib milionu eur (asi 25,8 milionu Kč) z norských fondů a půl milionu eur (téměř 13 milionů Kč) na expozice a aktivity.
Za druhé světové války zahynulo téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6 500 protektorátních Romů jich 4 870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.