Pokud si člověk tabulku nezaměstnanosti Středočeského kraje představí jako soutěž, tak v míře nezaměstnanosti vítězí Praha-východ s podílem 0,2 % občanů bez práce. Na chvostu se pohybují Kladno a Příbram, jež jsou na hranici 4 %.
Mírné zvýšení
Oproti snižujícím tendencím v počtu nezaměstnaných, které jsou čitelné v celé České republice, se Středočeský kraj stává výjimkou. Byť nepatrně, tak přece se nezaměstnanost zvyšuje o 0,14 % a v průměru se tak jedná o 2,69 % občanů bez práce. Situace se také mění podle sezony, kdy v letních dnech přibývá zaměstnaných v gastronomii, ale také v cestovním ruchu nebo zemědělství.
Kde je nedostatek míst?
O jaké pracovní pozice je tedy největší poptávka. Při dotazu na pracovních úřadech v několika okresech Středočeského kraje se dozvídám podobnou informaci. Jde hlavně o technické profese. V celé České republice je možné vysledovat zvláštní anomálii, kdy je na trhu práce více míst než jejich uchazečů. Jedná se primárně o dělníky, pomocné a montážní práce, řidiče nákladních vozů, kuchaře a dokonce i řidiče autobusu.
Dětský psycholog a konstruktér
Při letmém pohledu na volné pracovní pozice úřadů s největší mírou nezaměstnanosti (Kladno, Příbram) vidíme primárně dělnické pozice. Na pracovním úřadě Kladenska je odpověď jasná. “Máme obrovský nedostatek uchazečů na pozici dělnických profesí a pracovníků ve výrobě.” Naleznout lze také profese, kde lze vypozorovat překvapení.
V seznamu pracovních míst lze naleznout nezanedbatelné množství psychologů nebo i řidičů hromadné dopravy. “U takto specifických pozic, jako je psychologie nebo pozice učitele, bojujeme s Prahou. Většina lidí odchází za lepšími podmínkami do hlavního města.”
Více volných míst než nezaměstnaných
Dnešní celorepublikový paradox by na první pohled znamenal dokonalé řešení situace. Pracovních míst je více než lidí bez práce. Problém však tkví v tom, že lidé na pracovním úřadě často nespadají svojí kvalifikací na místa, která jsou zrovna k dispozici.
Úřad práce se tomu snaží pomoci formou rekvalifikací, ale většinou se tím dělnické pozice nenaplní. “Je zde obrovský tlak na zvyšování mzdy za práci. Některým se nechce pracovat za tak nizké finanční podmínky,” dodává paní Hromádková z pracovního úřadu.