Za riziková místa se považují lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 metrů, lesoparky, parky, zahrady, sklady sena a slámy do vzdálenosti 50 metrů nebo zemědělské plochy, které by se mohly vznítit. Kromě rozdělávání ohně je zakázáno i kouření, používání pyrotechniky, lampionů či jízda parních lokomotiv.
Porušení se trestá
Zároveň se nesmí voda ze zdroje pro hašení požárů spotřebovávat k jiným účelům než k hašení. Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek nebo jako jiný správní delikt podle zvláštních právních předpisů!
Meteorologové dnes uvedli, že kvůli dlouhotrvajícímu suchu v Česku vzrostlo nebezpečí požárů. Vysoké riziko je v Praze, ve středních Čechách, Ústeckém kraji a na Českolipsku. Lidé by neměli v přírodě rozdělávat oheň či vypalovat trávu, mají se řídit místními vyhláškami a vydanými zákazy.
Zakázáno je:
- rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (např. pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství),
- kouření (s výjimkou elektronických cigaret),
- používání zábavní pyrotechniky,
- jízda parní lokomotivy,
- používání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení,
- povolování výjimek vlastníky lesů z ustanovení lesního zákona,
- vypouštění „lampionů štěstí“,
- vjezd motorových vozidel na polní cesty; zákaz neplatí pro vlastníky a uživatele zemědělských pozemků při jejich obhospodařování,
- zastavení motorových vozidel na místech, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály, například suchou trávou, slámou, strništěm, podrostem, listím, rozlitým palivem apod.