Kraj ustanovil pracovní skupinu ze zástupců hejtmanství, vlastníků památek, zástupců národního památkového úřadu a ministerstva kultury. Skupina zmapovala památky ve Středočeském kraji a navrhla postup jejich záchrany a obnovy. Vybrala rovněž památky, které by po obnově mohly sloužit nejen spolkovému a komunitnímu životu ve městech a obcích, ale přispěly i k rozvoji cestovního ruchu.
Snad pomůžou odborníci
"Naším cílem je nasměrovat finanční, institucionální i lidskou podporu tam, kde je obnova kulturních památek možná a bude znamenat významné oživení regionu," řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Kraj teď povede o vytipovaných památkách konzultace s odborníky a majiteli a bude hledat možnost obnovy.
"Podaří-li se nám tato jednání dovést do úspěšného konce a vlastníci památek na naši výzvu zareagují, bude to pro nás tou nejlepší odměnou za již odvedenou důkladnou práci památkářů a odborníků našeho úřadu. Snáze také budeme moci nasměrovat možnosti krajské finanční podpory pro tento typ znovuobnovení památkově chráněných objektů," dodala hejtmanka.
300 milionů ročně
Kraj k záchraně vytipoval například zámek Kounice na Kolínsku, tvrz Lošany na Kolínsku, zámek Křinec na Nymbursku, zámek Sedlec v Kutné Hoře nebo zámek Statenice u Prahy. Naopak za neperspektivní označila pracovní skupina například barokní sýpku před areálem zámku v Krušovicích na Rakovnicku, jejíž majitel podle hejtmanství nespolupracuje.
Ve Středočeském kraji bylo zmapováno 4 350 kulturních památek, které byly rozděleny do tří skupin z hlediska potřebnosti zásahu, a to na poškozené - to je oněch asi 750, velmi poškozené a zničené. Na obnovu objektů zařazených ve dvou nejhorších kategoriích by kraj potřeboval 300 milionů ročně po dobu nejméně 20 let.