Mnoho druhů našich ptáků vyhledává k hnízdění dutiny stromů. Některé druhy si vystačí jen s různými škvírami ve stromech třeba jen pod kůrou. Všem těmto ptákům můžeme nabídnout k vyhnízdění budky, protože starých stromů s dutinami je málo.
Nejde jen o to umožnit ptákům najít domov, ale zahradníci si tím přilákají svoje pomocníky v boji se škůdci. Nezanedbatelným významem je i výchova veřejnosti a hlavně dětí k lásce k přírodě a poznání.
Požadavky na hnízdní budky
Hnízdní budka musí vyhovovat z mnoha pohledů. Základem je, jakému druhu je určena. Důležité je také, abychom nekvalitní budkou spíše nepřihráli potravu predátorům. Takže musí splňovat i ochranu hnízdících ptáků. Rozměry vletových otvorů pro nejběžnější druhy ptáků najdete třeba zde.
Sledujte ptáky on-line
Pokud si chcete užít radost z toho, jak jste ptákům pomohli, máme pro vás zajímavý tip. Pozorujete rádi opeřence na krmítku? Chtěli byste nahlédnout také do jejich soukromí při hnízdění? I to se dá zajistit. Firma BudCam.cz nabízí ptačí budky s kamerou pro sledování hnízdění on-line. V nabídce má i krmítka s vestavěnou kamerou.
Projekty s Českým rozhlasem
Pamatujete si na projekty, jakými jsou například Africká odysea či Sokoli v srdci velkoměsta? Za těmito projekty stojí právě tato firma, která dodává a dodávala technické vybavení, pomoc s návrhem i instalací systémů. Na projektech spolupracuje s Českým rozhlasem Online a Leonardo.
Mimo již zmíněný projekt o sledování tahu černých čápů (Africká odysea) jsou to ještě monitorování porodu nosorožce bílého (Mládě milenia) nebo Odhalení - reality show o sledování goril v pražské ZOO. Budky dodávané firmou doporučuje Česká společnost ornitologická.