Geniální nehořící cigarety jako budoucnost. Philip Morris určuje trend

Takhle vypadá cigareta budoucnosti.
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Kouříte? Pokud ano, možná si za pár let již svoje oblíbené cigarety nekoupíte, alespoň ne takové, jaké již dlouhou dobu znáte. Philip Morris totiž před časem přišel s něčím, co se vymyká standardu takovým způsobem, že stát neví, co s tím.

Cigaretový a obecně tabákový průmysl je čím dál více regulovaný, a proto firmám, které podobné produkty vyrábí, nezbývá než se činit a vymýšlet alternativy, na které bude i stát krátký. Jenže hle, přišel nápad, který možná do budoucna bude schopen zachránit, minimálně pak zbrzdit další vlnu regulace.

Philip Morris ČR, a. s., zaměstnává přibližně 1 100 osob a je obchodována na pražské Burze cenných papírů

Zdrojem příjmů už nemají být cigarety, ale bezdýmné, neboli zahřívané tabákové výrobky. Podle výrobců díky nim kuřák vdechuje až o 95 % méně škodlivých látek. Jasná terminologie stále není jen ve světě, ale ani v Česku, což je důkazem, že je podobný byznys teprve na svém začátku.

 

První výrobky také u nás

Počínaje červencem můžeme na ulicích především ve Středočeském kraji vidět první kuřáky nekuřáky. Výrobky tohoto typu pracují na principu nikoli spalování, ale zahřívání tabáku. Konkrétně jde o systém iQOS od Philip Morris. Firma tvrdí, že do vývoje tohoto výrobku investovala tři miliardy dolarů. Od září se podobné "cigarety" rozšířily takovým způsobem, že je již možné je nakoupit i na benzinových stanicích u nás.

Historie působení společnosti Philip Morris International v České republice sahá do roku 1987, kdy Československý tabákový průmysl, předchůdce státního Tabáku, a. s., započal s licenční výrobou cigaret značky Marlboro.

Firma Philip Morris úspěšné lobovala v poslanecké sněmovně a zajistila dílčí úspěch v podobě faktu, že se podobné produkty nebudou až do ledna 2019 danit. Firmu za to bezesporu nejde hanit, holt se chová tržně a hájí své zájmy. Zamyslet se je třeba spíše nad chováním našich zástupců v parlamentu.

Zákazy kouření, vysoká daň za jednotlivé krabičky vyšší, než je její reálná hodnota, příprava zákonů šitá na míru jednotlivým společnostem. Tohle už není žádný svobodný trh. Dnešní doba je taková, že nám už ale něco podobného přijde v pořádku, přitom ještě před lety bychom na podobný koncept koukali s otevřenými ústy podobně jako na ty nejlepší sci-fi filmy v kinech.

Cigarety necigarety

Philip Morris obecně slibuje formou nového druhu "cigaret" život bez ohně, popela či odéru. Jenže, pokud budete chtít podobným způsobem drancovat své plíce, tak se připravte na pořádný průvan v peněžence. Doporučená maloobchodní cena tohoto elektronického zařízení je u nás stanovena na 2 690 Kč, omezenou dobu ale bude na trhu i produkt s tabákovými náplněmi za 1 790 Kč. Krabička s dodatečnými náplněmi pak vyjde na 100 Kč a v balení jich je rovných 20, podobně jako cigaret v dnešní krabičce.

Zdraví a danění s otazníkem

Philip Morris je se svým systémem iQOS suverénně nejdál ze všech tabákových společností. Zařízení už totiž prodává v desítkách firem po celém světě. Podobná technologie ale nutí k zamyšlení. Jaké jsou možnosti reklamy, zdravotních varování nebo zdanění?

Továrna společnosti v Kutné Hoře je jediným závodem pro výrobu cigaret a tabákových výrobků v České republice. 

Podle ministra zdravotnictví se na podobný produkt aktuálně nahlíží jako na elektronickou cigaretu, u které se vdechuje pára z tekutiny, tzv. liquidu. V rámci reklamy by to tak mohlo vypadat tím způsobem, že nahřívací strojky mít promo mohou, nicméně náplně už nikoliv.

Horší je to s daněním, jelikož konkrétní řešení ještě není připraveno. V rámci současného zákona totiž podobný produkt nelze zařadit do žádné stávající kategorie tabákových výrobků. Aktuálně se tudíž něco takového nedaní vůbec.