Ve věznici Bytíz proběhl další pečlivě naplánovaný zásah zaměřený na rozsáhlou a organizovanou drogovou trestnou činnost. Celá akce s názvem TRANSIT se kromě věznice zaměřila také na jednu obci na Příbramsku a Českobudějovicku, Karvinou, Pardubice a Prahu. Jejím výsledkem je 21 obviněných osob ve věku 22 – 65 let, z toho je osm vězňů. "Ostatní jsou jejich známí, příbuzní či kamarádi," potvrdila policejní mluvčí Monika Schindlová.
Všichni se budou zpovídat ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, z přečinu šíření toxikomanie a maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí jim tak dva až deset let za mřížemi. Celé to bylo jako vystřižené z nějakého akčního filmu.
Vězni dávali úkoly
Hlavní organizátoři z řad vězňů přes telefon úkolovali ostatní členy skupiny a koordinovali jejich činnost. "Osoby na svobodě nelegálně obstarávaly návykové látky, které v balících zasílaly odsouzeným. Na zásilky uváděly smyšlená jména a drogy se snažily uschovat například v kancelářském lepidle, v sušenkách, zahuštěném mléku, umělém sladidle, zažehlené mezi stránkami časopisu nebo v samolepkách," vysvětlila Schindlová.
Během posledních pár měsíců se pokusily propašovat do věznice téměř jeden tisíc tablet léků. Značnou část návykových látek však zaměstnanci věznice odhalili a zadrželi v doručených zásilkách. V některých případech tablety skrytě pronášeli do prostor věznice i odsouzení, kteří pracovali na venkovních pracovištích. Získané drogy následně distribuovali mezi ostatní vězně. Z jejich prodeje pak měli finanční prospěch nebo je vyměňovali za tabák, kávu a jídlo.
Danou akci, které předcházely několikaměsíční přípravy, se podařilo zrealizovat díky dlouhodobé spolupráci s vězeňskou službou. "Na zásahu se podílelo přes sto policistů ze tří územních odborů, více než padesát pracovníků vězeňské služby a dokonce čtyři zásahové jednotky, a to Středočeského kraje, Královéhradeckého kraje, Moravskoslezského kraje a Správy hlavního města Prahy."