Houby očistíme, kloboučky otřeme vlhkou utěrkou a pokrájíme je na kostičky. V hrnci rozehřejeme trochu olivového oleje a orestujeme na něm šalotku. Když cibulka zesklovatí, přidáme na kostky nakrájenou papriku, plátky česneku a vše podusíme doměkka.
Když papriky změknou, přidáme do omáčky víno a necháme ho vyvařit. Zhoustlou omáčku opět naředíme - tentokrát vývarem - a pokračujeme ve vaření, dokud se suroviny zcela nerozvaří. Změklé přísady poté rozmixujeme kuchyňským mixérem, popřípadě přecedíme přes cedník. Omáčku svaříme na potřebnou konzistenci - není ji potřeba zahušťovat.
Čerstvé čirůvky fialové, červenou papriku, šalotku, česnek, bílé suché víno, drůbeží vývar, smetanu, slaninu, extra virgin olivový olej, sůl, pepř, petrželku
Fialky zprudka orestujeme na slanině, podlijeme omáčkou, necháme krátce provařit a na závěr dochutíme solí a pepřem. Před podáváním pokrm ozdobíme jemně nasekanou petrželkou, kdo chce, může guláš zjemnit zakysanou smetanou. Jako příloha je vhodný karlovarský knedlík nebo pečivo.
Co je čirůvka fialová?
Na podzim ji nacházíme zejména tam, kde je hodně organického odpadu, hlavně pak listí. Klobouk je široký 60-160 milimetrů, masitý, vyklenutý až rozložený. V mládí je živě fialový, později (a na slunci) nahoře zahnědlý, s okrajem zprvu podehnutým, později tenkým a hladkým. Stářím klobouk vybledá až hnědne.
Zajímavé je, že tato houba snižuje obsah hladiny cukru v krvi. Je však nutné ji dobře tepelně zpracovat. Za syrova totiž rozkládá červené krvinky. Je to houba vděčná pro houbaře, neboť s čirůvkou dvoubarvou roste až do mrazů. Vhodná je zejména do polévek, omáček nebo k nakládání do octa. Vzhledem k pronikavé chuti a vůni se doporučuje nepřipravovat ji samotnou, ale ve směsi.