Než vyrazíte na pohovor, věřte si, že nejste v "blbým věku"

Abyste při pohovoru byli v plné síle, je potřeba ji někde načerpat
 

V životopisech se někdy objeví podivné věci a na pohovorech se také děje leccos zajímavého. Kariérní koučka Jana Bártíková radí, co psát a co nepsat do životopisu, jak se připravit na neobvyklé situace při pohovoru a věřit si.

Na pracovní pohovor je rozhodně dobré se předem připravit, protože jinak se člověk může dostat do nepříjemných nebo trapných situací. Jako například, že si spletete, do jaké firmy jdete, respektive, čím se zabývají a na jakou pozici se hlásíte. Také popřemýšlejte, čím můžete být pro zaměstnavatele zajímaví a přínosní. Kromě odborné přípravy ale nezanedbejte ani svůj vzhled a pohodovou náladu. K tomu přispějete i tím, že se před pohovorem dobře vyspíte. 

"JSEM V BLBÝM VĚKU"           Jana Bártíková často při své praxi slyší: „To je všechno hezké, co říkáte, ale mně už je tolik (40 – 55 let) a kvůli svému věku už mám problém získat nějakou práci.“

A pokud je vám více než 40 a máte strach, že na pohovoru neuspějete kvůli věku, Jana Bártíková doporučuje si věřit: "Váš věk není ten problém. V každém oboru najdeme firmy, které nechtějí lidi nad 40, a najdeme i firmy, kde tohle neřeší nebo naopak v některých pozicích upřednostňují zkušenější zaměstnance. Jsou i firmy, kde ani pořádně nevědí, koho vlastně chtějí. Nedá se říci, že by jeden nebo druhý typ firmy převažoval. Ten problém je jinde. Je v našich hlavách. Je v tom, jak my sami svůj věk a svoje šance vidíme a jak sami sebe prezentujeme. Ono to totiž souvisí…" 

 

 

Odpovědi na dotazy

Jednou se mi stalo, že jsem den před pohovorem řešila nějaké osobní problémy a celou noc jsem pak nemohla spát. Ráno jsem přemýšlela, jestli mám na ten pohovor jít, když vypadám celkově pomačkaně a unaveně. Nakonec jsem tam šla. Snažila jsem se chovat uvolněně, ale bylo to asi stejně dost křečovité. Paní mi ke konci rozhovoru řekla, že kdybych se náhodou dostala do dalšího kola, že se mám víc usmívat. Už mě ale pak nepozvali. Co myslíte, když se člověk opravdu necítí, je lepší se omluvit a nejít tam? Nebo tam jít, omluvit se na začátku a povídat si s nimi i přesto? Díky, Alena

Aleno, myslím, že uvnitř už odpověď znáte… Nedopadlo to dobře a je velice pravděpodobné, že vaše nevyspání mělo na váš výkon a váš neúspěch velký vliv. Vy sama to tak cítíte. Jsme jen lidé a občas se nám dějí nepříjemnosti, které nám brání podat plný výkon. A ten je na pohovoru důležitý. Pokud vám není dobře, pak co vám brání prostě zavolat a normálně na rovinu říct, co se stalo, a požádat o jiný termín? Je možné, že by vám rádi vyšli vstříc. Ale když to nezkusíte, tak nevíte… Všechno je to jen o otevřené komunikaci, které se často (zbytečně) bojíme. A pak jdeme raději proti sobě.

Dobrý den, vzpomínám si, že se mě jednou na pohovoru zeptali, jakou mám velikost bot a jestli nosím podpatky. Byla jsem trochu udivená, tak jsem se to pokusila obrátit v žert a řekla jsem, že mám čtyřicítky a v létě chodím bosa. Zasmáli jsme se a vše se pak trochu uvolnilo. Ale přesto mi to vrtá hlavou. Co tím mohli sledovat? Proč pokládají tak bizarní otázky? Markéta

Markéto, netuším, co bylo touto zvláštní otázkou sledováno. V podobných případech je řešení jednoduché – prostě se zeptat, proč se vás na takovou osobní věc ptají…

Dobrý den, před půl rokem jsem se ozval na inzerát na pracovní místo, ale dostal jsem odpověď, že jsem se nedostal do užšího výběru kandidátů. Nyní jsem si všiml, že ta firma vydala stejný inzerát znovu. Myslíte, že má cenu se tam přihlásit? Nevyřadí mě rovnou, když už jsem se o to jednou pokoušel? Díky Honza

Honzo, pokud vás vyřadili, měli k tomu důvod – nesplňoval jste jejich požadavky. Pokud se něco u vás zásadně nezměnilo – třeba jste absolvoval nějaký odborný kurz a nebo se naučil jazyk, který je na dané pozici třeba, nemá smysl se na místo hlásit znovu.

 

Dobrý den, rád bych věděl, jak tedy nejlépe ten životopis napsat. Je nějaké pravidlo, jak mají být informace v životopisu seřazené? Petr
Úspěch vašeho životopisu ovlivňují i takové detaily, jako je typ a velikost písma, odrážky a jejich délka a další detaily…

Petře, ano, pravidel je několik. Začněte hlavičkou, kde uvedete své jméno a příjmení, své kontaktní informace a vložíte fotografii. Pak pokračujete shrnutím – to je odstavec, ve kterém v několika větách o sobě řeknete, kdo profesně jste, co umíte a znáte, jakým budete přínosem a co chcete dělat a proč, jaká je vaše motivace. Pak následuje přehled vaší praxe – pozor – pouze uvést, kde a kdy jste pracoval, to rozhodně nestačí!!! Z vašeho životopisu musí být vidět nejen to, CO jste dělal, ale hlavně JAK jste svoji práci dělal. Jaké máte za sebou výsledky, úspěchy, dopady svojí práce… Pak následuje informace o vzdělání, o dalších praktických dovednostech… Důležité také je, jak informace v životopise formulujete – buďte konkrétní a vyhněte se vatě a frázím…

Proto Jana vytvořila detailní návod, podle kterého si úspěšný životopis můžete vytvořit 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouhý by měl být životopis. Vystřídala jsem více zaměstnání a nevím, jestli je vhodné do životopisu uvádět všechny, abych nevypadala jako moc velký fluktuant. Markéta

Životopis by měl v rozsahu maximálně dvě strany. Není třeba uvádět do životopisu všechny pozice. Vynechte ty, které jsou starší 15 (někdy i 10 let). Do životopisu uvádějte jen ty informace, tedy i ty pracovní pozice, které nejvíce podpoří vaši kvalifikaci pro danou pozici, které nejvíce dokládají vaši hodnotu a váš přínos pro zaměstnavatele.

Dobrý den, Jano, děkuji za radu s motivačním dopisem. Ještě by mě zajímalo, jaký máte názor na životopisy vkládané do šablon přímo na pracovním portálu, jako je např. Jobs.cz a podobné. Tam člověka vlastně nutí do uniformity. Je dobré se takto prezentovat? Nebo nemám radši na pracovní portály informace o sobě vyplňovat? Díky, Zdena

Rádo se stalo, Zdeni!  Souhlasím s vámi, šablony na pracovních portálech vás nutí do uniformity. Takto vytvořené životopisy jsou si podobné, jen těžko vás odliší a těžko tak zaujmete. Takový životopis vás dostane jen na velmi malé procento pohovorů… Profil na pracovním portále si vytvořte, ale životopis si zde negenerujte. Vytvořte si originální životopis, který funguje, který vás odliší a který vás dostane na většinu životopisů.

Jsem specialista v oboru bankovnictví, mnoho let jsem pracoval jako vedoucí oblastní kanceláře jedné banky. Pak jednoho dne našli mladšího kolegu a mě se zbavili. Je mi 50 let, už 2 roky sháním práci a v mém oboru jako by se zavřely dveře. Přemýšlím o změně oboru, ale dost pochybuji, zda to je v mém věku ještě možné. Poradíte mi něco? Díky, Tonda

Dobrý den, Tondo. Umíte něco? Máte zkušenosti? Mohou se od vás druzí něco naučit? Chcete se vy něco nového naučit? Dokážete být pro svého zaměstnavatele přínosem? To jsou ty správné otázky, které si máte klást, a ne se zabývat vaším věkemV našem životě totiž skvěle funguje jedna věc: To, čemu my sami věříme, tomu věří i naše okolí. Pokud vy pochybujete o tom, že ve vašem věku (Co je to vůbec za divný výraz? Každý je v nějakém věku!) můžete s něčím začínat, jinak by tomu pak mohl věřit někdo jiný?

Přečtěte si Jany článek, kde se tomuto tématu věnuji víc 

Dobrý den, pracuji jako asistentka a v pracovní smlouvě mám poznámku, že budu vykonávat další činnosti dle pokynů zaměstnavatele. Šéf mi ale začal zadávat úkoly jako např. dojít do čistírny pro jeho oblek, vyzvednout jeho děti ze školky, což jsem ještě skousla, ale pak mě jednou poslal večer do nějakého baru ,abych zjistila, zda tam není jeho manželka s někým. Bylo mi to dost nepříjemné, ale šéfa se bojím neuposlechnout. Hlavně se bojím, jak se budou dále jeho požadavky stupňovat. Jak na to mám reagovat? Díky, Irča

Irčo, co chcete? Chcete dělat práci asistentky, nebo holku pro všechnoPokud neřeknete jasné ne, budou se šéfovy požadavky stupňovat, to je jisté. Druzí lidé si k nám dovolí jen tolik, co my sami jim dovolíme. To, že se vám tohle děje, je vaše chyba. Musíte prostě říct NE, když něco dělat nechcete. Čí spokojenost je důležitější? Vaše nebo vašeho šéfa? Píšete, že se bojíte šéfa neuposlechnout. Proč? Čeho konkrétně se bojíte? Že bude nespokojen? Pak je pro vás jeho spokojenost důležitější než vaše a to není v pořádku. Bojíte se, že přijdete o práci? O práci holky pro všechno? O práci, kterou nechcete dělat?

Takže – už víte, jak budete příště reagovat?