Krev je životně důležitou tekutinou, která zajišťuje v našem oběhu přenos různých látek. Krve má každý 4 až 6 litrů, není jí tedy zrovna málo. V krvi se přenáší tělem dýchací plyny jako je kyslík a oxid uhličitý, ale i řada důležitých živin, vitaminů, hormonů a enzymů.
“Krev je velmi složitý systém, jehož fungování jako celku i jednotlivých částí se věnuje specializovaný obor hematologie. Odborníci v hematologických centrech se potom cíleně zaměřují na diagnostiku a léčbu rozličných krevních onemocnění,“ říká prof. MUDr. Petr Cetkovský, Ph.D., MBA, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.
Krvinky se dělí na červené a bílé, každý z nás ví, že bílé krvinky příspívají k funkci imunitního systému člověka. Součástí krve jsou i krevní destičky, kterým vděčíme za správnou srážlivost krve.
I krev však může onemocnět. Aby krev správně fungovala, je nezbytně nutné mít správné složení krevních elementů. Aby krev netekla ani příliš rychle, což se děje při nedostatku krevních destiček, ale ani příliš pomalu, což se děje v důsledku zvýšení červených krvinek.
„Lidé běžně hematologii nenavštěvují, proto je důležité, aby využívali pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře, který pečuje o jejich celostní zdraví a v případě podezření může pacienta předat k nám na oddělení,“ říká prof. MUDr. Cetkovský, Ph.D., MBA.
Nárok na pravidelnou prohlídku u praktického lékaře má každý z nás jednou za dva roky. Preventivní prohlídky jsou velmi důležité, jelikouž dávají vašemu lékaři možnost správně a zavčas vyhodnotit stav krve. A jestliže je krev v nerovnováze, pak přistoupit k odpovídající léčbě. Pravidelným prohlídkám byste měli věnovat pozornost o to více, pokud trpíte na zvýšený krevní tlak.