Obce ve středu Čech se stále potýkají s problémy s kvalitou vody, která je často ohrožena nedostatečným množstvím nových vodovodů i čističek odpadních vod. Obyvatelé si tak často musí sami zjišťovat, jakou kvalitou pitné vody v dané obci mají. O možnosti, jak se informovat, jsme psali zde.
Finanční pomoc byla schválená pro dvacet tři obcí
„Mezi vybrané akce patří například dostavba kanalizace a čističky odpadních vod v Novém Strašecí, stavba veřejného vodovodu pro obce Klobuky a Kobylníky, splašková kanalizace a veřejný vodovod pro obce Tismice a Limuzy, oprava vodovodního řadu v obci Sýkořice nebo stavební úpravy vodojemu v Horním Bousově,“ vyjmenoval příklady náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád.
Navržené projekty mají zlepšit kvalitu života v daném místě, zároveň přispět ke zlepšení životního prostředí v kraji a k naplnění požadavků evropských směrnic. Podle vedení kraje ale musí seznam obcí a měst i přesné částky schválit ještě zastupitelé.
Kraji navýšili rozpočet o dvě stě padesát milionů
"Finance čerpáme z rozpočtu kraje navýšeného o částku dvě stě padesát milionů korun z daňových příjmů," řekl středočeský hejtman Miloš Petera. Z této částky půjde sedmdesát milionů na vodohospodářskou infrastrukturu.
Rozpočet Středočeského kraje byl navýšený v příjmové i výdajové části. "O navýšení Rada Středočeského kraje rozhodla v souvislosti s příznivým vývojem daňových příjmů a na základě meziročního srovnání těchto příjmů v letech 2008–2016,“ upřesnil náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Peřina (ČSSD).
Ve výdajové části rozpočtu bude o konkrétním využití těchto prostředků rozhodovat Rada Středočeského kraje. Peníze se využijí především v oblasti dopravy, zdravotnictví a již zmíněné vodohospodářské infrastruktury.