Před desítkami let slánský menhir do městského lesoparku nechali přemístit slánští Sokolové z nedalekého Dolína. Umístili na něj medailon věnovaný Miroslavu Tyršovi.
Tehdy 4,2 metru vysoký šutr vezlo dohromady 6 párů koní do Tyršových sadů, kde byl 18. září 1932 vztyčen. Slánský balvan je o 20 cm vyšší, než klobucký Kamenný pastýř. Měří 361 cm nad zemí.
Menhir byl slavnostně odhalen v sobotu 20. září 2015 při III. hudebním altánu patriotů. Tuto akci pořádala Společnost patriotů Slaného.
Jak se na menhir přišlo?
"Dostala se mi do ruky dolínská kronika a zjistil jsem, že ten kámen je z Dolína. V podstatě o 100 metrů dál bylo místo, kde byl po celá tisíciletí, jak praví kronika z roku 1932," uvedl pan Nič, který má velký zájem o slánskou historii a právě díky jeho iniciativě se podařilo prokázat, že jde skutečně o menhir. "Dřív byl skrytý v roští, a když šel někdo okolo, tak si ho nikdo ani nevšiml," dodal.
Podle jeho názoru se jedná o zajímavost ve Slaném a byla by škoda na to neupozornit, protože si to zaslouží. Pravost menhiru potvrdil odborník. Konkrétně pan Ing. Pavel Kozák, autor více, než 20 publikací o menhirech po celém světě.
Slánsko - menhirové království
"Slánsko je na menhiry strašně zajímavé, protože přímo ve Slaném jsou další dva menhiry, v dalších dvou vesnicích jsou další dva. Ty už jsou publikované v tabulkách. Slánsko nějakým způsobem bylo zajímavé menhiry už v minulosti," prozradil.
O místo, kde se menhir nachází projevili zájem také lidé provozující tzv. geocashing. "Menhir dokonce má už svoji vlastní kešku. První den, kdy to bylo zaregistrované, mi tvrdili, že tam bylo už 5 lidí," pověděl Martin Nič.