„Prioritou pak bude vybudovat mechanismus výměny a spolupráce v klíčových oblastech, jenž zahrnují tradiční čínskou medicínu, veřejné zdraví, akademické zdravotnictví a zdravotnickou informatiku,“ uvedl hejtman Miloš Petera.
Centrum v Mladé Boleslavi
Plánovací komise pro zdraví a rodinu provincie Sečuán bude napomáhat Středočeskému kraji při tvorbě standardů pro výkon tradiční čínské medicíny a školení odborníků. „V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici by mělo vzniknout centrum tradiční čínské medicíny“ uvedla radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.
Akupunktura a další obory
Podle generálního ředitele komise pro zdravotnictví provincie Sečuán Shen Jiho by zde v první fázi mohly vzniknout tři základní obory – akupunktura, fyzikální terapie (masáže) a interna tradiční čínské medicíny. „Ambulantní léčbu bychom zde mohli zavést zhruba po prvním roce úspěšného provozu,“ doplnil Shen Ji.
Tradiční čínská medicína
Je rozšířena ve 173 zemích světa, z toho ve 29 zemích je legislativně uznána a osmnáct zemí ji zahrnulo do systému zdravotního pojištění.
Provincie Sečuán má v tradiční čínské medicíně bohatou historii. Nachází se zde také největší množství bylin používaných v TCM. V provincii Sečuán pracuje v oboru na 130 odborníků. Vedení provincie plánuje stát se do roku 2020 centrem tradiční čínské medicíny celé Číny.