Mezi nejčastější spánkové problémy patří neschopnost usnout, ale také časté probouzení se uprostřed noci, jak na svém webu uvádí Mayo klinika. Tyto problémy často negativně ovlivňují nejen to, kolik máme další den energie, ale také naši náladu.
Ideální je spát každý den sedm až osm hodin, to se ale lidem trpící insomnií často nedaří.
Mezi symptomy insomnie mimo jiné patří:
- problémy s usínáním
- buzení se uprostřed noci
- nutkání vstát příliš brzy
- únava a ospalost
- deprese
- úzkost
- podrážděnost
- neschopnost se soustředit
Tento nepříjemný stav může způsobovat celá řada faktorů. Mezi ty nejčastější patří stres. Může se jednat téměř o jakýkoliv druh stresu. Insomnii mohou způsobit jak každodenní obavy o budoucnosti, škole nebo např. zdraví, tak i traumatické události, jakou je i smrt blízké osoby nebo rozvod.
Dále tyto problémy často způsobují i aktivity, které mohou rozhodit naše vnitřní hodiny, neboli cirkadiánní rytmus. Mezi tyto aktivity patří mimo jiné i cestování do jiných časových zón, noční směny nebo časté změny denní rutiny.
Problémy se spánkem může odstartovat i nekonzistentní spánková rutina. Nepravidelné usínání a probouzení může mít na váš spánek nejspíše mnohem horší účinky, než si myslíte. Jedním z důvodů těchto potíží může být konzumace jídla těsně před spaním.
Naštěstí ale existuje hned několik tipů, jak se problémů se spánkem zbavit. Pomůže vám i dostatečný příjem hořčíku, jak dokazují studie. Je ale vždy nutné nejdříve napravit jejich příčinu.
Zdroj: Mayo Clinic, National Library of Medicine
KAM DÁL: Rakovina: Poznáte ji i podle jazyka.