Demence je termín, kterým popisujeme celou řadu degenerativních mozkových onemocnění projevujících se ztrátou paměti, změnami myšlení a dalšími příznaky ovlivňujícími paměť. Nejčastějším typem demence je Alzheimerova choroba.
Toto onemocnění se vyskytuje zejména u starších lidí, není ale vyloučeno, že vznikne i u těch mladších. Na demenci zatím neexistuje žádný lék, je proto velmi důležité se zaměřovat na její prevenci a případně si symptomů této nemoci všimnout co nejdříve. Nejde totiž sice vyléčit úplně, ale je možné zpomalit její šíření.
Symptomy demence
Mezi příznaky demence patří:
- ztráta paměti
- problémy s koordinací
- zhoršení komunikace, člověku trpícímu demencí se často nedaří najít ta správná slova
- zhoršená schopnost řešit komplexní úkony, řešit problémy, plánovat či organizovat
- zmatení a dezorientace
- paranoia
- halucinace
- nevhodné chování
- změny osobnosti
- problémy s prostorovým vnímáním
- deprese
- úzkost
- podrážděnost
V případě, že výše uvedené příznaky pozorujete na sobě nebo vašich blízkých, okamžitě se poraďte s vaším praktickým lékařem.
U pacientů trpících demencí dochází ke ztrátě nebo poškození mozkových buněk a spojení mezi nimi. Příznaky se tedy mohou u každého pacienta velmi lišit, záleží na tom, v jaké části mozku došlo k poškození.
Prevence demence
Pokud se tomuto onemocnění chcete alespoň do určité míry vyhnout, měli byste se zaměřit na dodržování celkového zdravého životního stylu, do kterého patří mimo jiné i udržování si zdravé tělesné hmotnosti a vyhýbání se zlozvykům, mezi které patří i nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
Pomůže vám dokonce i správné načasování spánku. Studie totiž dokazují, že lidé, kteří chodí spát před 9. hodinou večer, mají vyšší riziko vzniku demence v porovnání s těmi, kteří chodí spát déle.
Zdroj: Mayo Clinic, National Library of Medicine
KAM DÁL: Krevní sraženina: Oblíbený horký nápoj, který může stát za jejím vznikem.