„Semínka obsahují spoustu zdravých tuků, balastní látky, fytochemikálie a jsou také velmi dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, díky čemuž mohou v nadneseném slova smyslu udělat podobnou službu jako maso, tudíž nás nasytit. Následující šestice se dá bezesporu označit za ta naprosto nejlepší a obsahově nejatraktivnější semínka, která jsou k dostání. Je to taková svatá šestka,“ vysvětluje MUDr. Pavel Kuba.
Lněná semínka
Tato semínka podle něj obsahují velké množství vlákniny a také polynenasycených omega-3 mastných kyselin, a to především kyselinu alfa-linolenovou. „Hodně zajímavý je také jejich „lněný sliz“, který ve střevě napučí, a zvýší tak objem stolice, čímž výrazným způsobem stimuluje trávení.“
Pozor ale na jednu zásadní věc. „Většinu zdravých složek je totiž třeba hledat ve vnějších slupkách. Lněná semínka obsahují také omega-6 mastné kyseliny, mangan, hořčík, vitamín B1, fytochemikálie, ale především lignany, které mají výrazný antioxidační účinek.“
Všechny vyjmenované složky mají i jedno další zajímavé pozitivum. Podle Kuby mohou totiž snížit hladinu cholesterolu v krvi, a tím pádem také riziko srdečních onemocnění.
Chia semínka
Ta jsou svým složením hodně podobná lněným semínkům, takže je můžeme s lehkou dávkou nadsázky označit za jejich „příbuzné“. „I chia semínka totiž obsahují mnoho balastních látek, polynenasycené omega-3 mastné kyseliny a fytochemikálie. I když se od lněných semínek příliš neliší, má smysl je upřednostnit před exotickými superpotravinami.“
Konzumace chia má podle odborníka stejně, jako tomu je u lněných semínek, pomáhat snížit krevní tlak a také redukovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Sezamová semínka
Velmi často se využívají v asijské kuchyni anebo ve formě sezamové pasty (tahini) v kuchyni orientální. „Jsou velmi zdravá, jelikož mají jako ostatní semínka velmi mnoho cenných složek. Jmenovat se musí bezesporu bílkoviny, omega-6 mastné kyseliny, ale také minerály, jako je měď, mangan nebo hořčík. Jejich obsah je ale, podobně jako u lněných semínek, tvořen i lignany,“ vypočítává lékař.
Pokud jde o ženy, konzumace sezamových semínek zlepší stav hormonů. „Může také snížit stav cholesterolu. Konzumace sezamu též tlumí záněty a může také redukovat oxidační stres.“
Semínka z dýně
Ta všichni známe primárně jako ozdobu salátu, polévek nebo i ovesné kaše. „Obsahují fosfor, hořčík, mangan a také polynenasycené omega-6 mastné kyseliny a fytosteroly, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi a chránit srdce, též mají protizánětlivý účinek.“
Na rozdíl od ostatních již vyjmenovaných semínek mají ale také blahodárný vliv na naši močovou soustavu, jelikož snižují riziko močových kamenů, protože redukují obsah vápníku v moči, což potvrzuje i MUDr. Kuba.
Konopná semínka
V seznamu nejzdravějších semínek bezesporu nemohou chybět. „Obsahují všechny esenciální aminokyseliny, a tudíž jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin, a to nejen pro vegetariány a vegany. Proteiny v konopných semínkách tělo obecně absorbuje lépe než většinu jiných rostlinných zdrojů,“ má jasno Kuba.
Obsahují ale také hořčík, vitamín B nebo zinek. „K tomu všemu mají mimořádně příznivý poměr omega-6 mastných kyselin a omega-3 mastných kyselin, a to přibližně 3:1. To samozřejmě hraje velmi podstatnou roli při srážení krve a zánětlivých procesech v těle.“
Slunečnicová semínka
Další klasika, které se u nás používá poměrně hojně. „Obsahují proteiny, mononenasycené mastné kyseliny, ale též zásobičku hořčíku, manganu a vitamínu E. Konzumace slunečnicových semínek může redukovat riziko zánětů u starších lidí, a snížit tak riziko srdečních onemocnění. Semínka jsou navíc schopná pomáhat snižovat hladinu cholesterolu v krvi,“ dodal odborník.
Zdroje: redakce, MUDr. Pavel Kuba, nih.gov
KAM DÁL: Nemoc, která předchází rakovině: Hodně lidí o ní nemá ani tušení, říkají lékaři.