Alzheimerovou chorobou podle webu Mayo kliniky trpí miliony lidí, 80 % z nich je starší 75 let. Nemoc může začít pouze tím, že si pacient, u kterého vznikla, není schopný vzpomenout na nedávné události a bohužel se může vyvinout až v kompletní neschopnost samostatně fungovat.
Jako u většiny nemocí, tak i u této nemoci napadající mozek je potřeba dávat si pozor na její příznaky. Čím dřív ji totiž ať už u sebe, nebo u svých blízkých objevíte, tím lépe.
Postup nemoci lze totiž zpomalit speciálními léky.
Mezi symptomy nemoci podle webu Mayo kliniky patří mimo jiné i:
- Neschopnost vzpomenout si na názvy předmětů.
- Ztrácení věcí, pokládání věcí, kam nepatří.
- Neschopnost si vzpomenout na nedávné konverzace, události a další.
- Neustálé opakování stejných otázek.
Lidé, kteří trpí alzhemerem, také mohou mít problém s myšlením a rozhodováním se, to se projevuje zejména u přemýšlení nad něčím abstraktním, jako jsou např. finance.
Často u těchto lidí také nastávají potíže s plánováním, a to i velmi rutinních aktivit. U lidí trpících touto nemocí lze také často pozorovat změnu chování a dokonce i osobnosti.
Pokud tedy na sobě nebo na svých blízkých pozorujete tyto symptomy, neváhejte se poradit se svým nebo jejich praktickým lékařem. To platí zejména, pokud je danému člověku více než 75 let.
Naštěstí ale existuje hned několik způsobů, jak snížit pravděpodobnost, že u vás tato nemoc vznikne. Pokud chcete tomuto onemocnění alespoň do určité míry předejít, tak byste měli:
- omezit konzumaci alkoholických nápojů
- zařadit do vaší rutiny pravidelnou fyzickou aktivitu
- přestat s kouřením
- konzumovat vyvážený jídelníček
- udržovat si zdravou tělesnou hmostnost
Mimo jiné vám ale s prevencí alzheimera může pomoci, i pokud si na snídani budete dopřávat ovesnou kaši, dokazují to studie.
Zdroj: Mayo Clinic, National Institute of Medicine
KAM DÁL: Nejlepší doplňky stravy pro muže: Na jaké vitamíny nesmíte zapomenout.