Rusko spustilo na vodu největší ponorku světa: Zbraň posledního soudu, před kterou není obrana

Ruská armáda v minulosti proslula i tím, že se z jejích jaderných ponorek kradly jednotlivé části a končily neznámo kde
  |   zajímavost

Jestli ruské námořnictvo v něčem vyniká, pak jsou to ponorky. Rusové na rozdíl od zbytku světa staví i obří podmořská plavidla vyzbrojená balistickými raketami. Vůbec největší ponorka světa byla spuštěna na vodu právě v těchto dnech. Nese jméno Belgorod.

K – 329 Belgorod je opravdovou chloubou ruského námořnictva. Atomová ponorka s délkou 184 metrů a výtlakem pod hladinou 24 tisíc tun. Gigant, na délku největší na světě, kterého výtlakem překoná o něco málo jen další ruský obr Dmitrij Donskoj (třída Tajfun). Belgorod se stavěl neuvěřitelných třicet let, což je i na tristní poměry ruského průmyslu enormní doba. Belgorod se začal stavět jen dva měsíce po své sesterské lodi Kursk, která se, jak známo, potopila i s celou posádkou. Stavba Belgorodu se ale komplikovala, docházely nebo se rozkradly peníze, nakonec musel být koncept upraven a ponorka byla přestavěna na plavidlo pro speciální operace. Někdy jej dokonce Rusové prezentují jako plavidlo vědecké.

Poseidony vyvolají tsunami

Belgorod je ve skutečnosti unikátní vojenský stroj. Sice neponese balistické rakety, ale i tak je jeho výzbroj impozantní. Tu hlavní budou tvořit robotická autonomní jaderná torpéda Poseidon, která mají mít schopnost svou explozí vyvolat gigantickou vlnu tsunami. Hrůzu nahánějí například ve Velké Británii. Kromě těchto děsivých torpéd nese Belgorod několik miniponorek (největší z nich je Lošarik, který sám o sobě měří 70 metrů a má rovněž jaderný pohon) a dronů. Právě miniponorky jsou zdůvodněním, že Belgorod je něco víc než jen obyčejné vojenské plavidlo.

Účel je nejasný

Panují obavy, že bude schopen přerušovat podmořské datové kabely, sloužit by měl také k záchranným operacím, opravám podmořských potrubí nebo pátrání po zmizelých plavidlech a vracích. Rovněž bude zřejmě klást ruské podmořské špionážní a datové kabely a uzly.

Ponorka Belgorod je bezesporu moderní a špičkové plavidlo. Přesto se nelze ubránit myšlenkám na to, zda jej nečeká podobný osud jako Kursk. I ten byl mimořádně moderní, ale ke dnu ho poslal obyčejný šlendrián, který způsobil výbuch torpéda. Jakákoliv podobná chyba při odpalování jaderného Poseidonu by měla nedozírné následky. Celý svět bude nepochybně s napětím sledovat, jak se bude ruskému podmořskému obrovi dařit.

Zdroj: armadninoviny.cz, securitymagazin.cz

KAM DÁL: Korupce v ruské armádě je gigantická.

Klíčová slova: