Stela (19): Mám rakovinu. Řekli mi, že do dvou let umřu, ale já chci tolik žít!

Stela si udělala kurz potápění a plní si sny
Zobrazit fotogalerii (3)
 

V šestnácti letech slyšela od lékařů drtivou diagnózu – rakovina štítné žlázy. Podstoupila několik bolestivých terapií a další léčbu se rozhodla odmítnout. Kompletně změnila svůj jídelníček, propadla józe a meditaci a její zdravotní stav se začal zlepšovat. Dnes to vypadá, že nejtěžší boj v životě vyhrála.

Před nemocí si Stela užívala normální puberty. Jako většina dívek řešila školu, kluky a podle svých slov "jen samé malichernosti". Zlom nastal ve čtrnácti. „Třásly se mi nohy i ruce, často mi bušilo srdce, zapomínala jsem a znatelně jsem nabírala na váze. Vyšetření ale nic neodhalila. Lékaři si nejspíš mysleli, že si symptomy vymýšlím, a navrhovali návštěvu psychiatrie,“ popsala dnes 19letá Stela.

Tušila, že něco není v pořádku

Dívka z vesničky u Vyškova ale tušila, že s jejím tělem není něco v pořádku. Několikrát denně zažívala stavy jako před kolapsem, řídly jí vlasy a tloustnutí "z ničeho" ubíjelo sebevědomí náctileté slečny stále víc. Až na sklonku roku 2015, po dvou letech problémů a při páté hospitalizaci v řadě, lékaři objevili hyperfunkci štítné žlázy. Stela dostala léky a ujištění, že se vše zlepší.

„I s hormonálními prášky se však mé stavy horšily. Zanedlouho jsem už zvládla jen ležet, spát a jíst, ta únava byla neúnosná. Po třech měsících mi lékaři štítnou žlázu operativně odstranili a já se radovala, že budu konečně zdravá. Byl to však jen začátek,“ svěřila se.

Výsledky z histologie odhalily nádor a metastáze. Stele byla okamžitě naordinována léčba radioaktivním jódem. „Co teď? Prožívala jsem šok a hlavou mi běželo milion otázek. Pak nám doktoři oznámili, že mi zbývají dva měsíce života. Dá se na to nějak reagovat? Jasně, že jsem chtěla žít! Zařekla jsem se, že nad nemocí vyhraju, a nikdy jsem tomu nepřestala věřit, také díky milujícím rodičům, bráchovi a nejlepší kámošce, kteří mě celou dobu podporovali,” vyprávěla Stela.

Smoothie je pro ni jako zázrak

Dvakrát podstoupila radioaktivní léčbu, která ji vždy na více než dva měsíce izolovala od jakéhokoli lidského kontaktu. Doktoři i sestry v laboratoři kolem ní chodili v ochranných oblecích, vždy jen mlčky vypila radioaktivní jód a vrátila se na pokoj, mluvit s nimi nemohla, týdny v nemocnici strávila sama a s bolestmi. Kvůli radioaktivitě pokračovala izolace i v domácím léčení. Nemohla mezi lidi, ani do školy.

Ve věku, kdy je pro většinu jejích vrstevníků zdraví samozřejmostí, se pro ni stalo tou nejcennější hodnotou. A také motivátorem. Rozhodla se třetí konvenční léčbu už nepodstoupit a místo toho se zaměřit na kompletní změnu životního stylu. Cestu našla ve veganství a meditačních cvičeních.

„Dřív to pro mě bylo nepředstavitelné! Znala jsem převážně živočišnou stravu a jídla ze školní jídelny jsem milovala. Pak jsem ale musela kvůli terapiím dodržovat dietu bez jódu a veganská strava plná chutí mi nabídla super alternativu. Už po týdnu veganství se mi zlepšil zdravotní stav, měla jsem více energie a trošku jsem i zhubla. Denně si připravuji čerstvou šťávu z ovoce a zeleniny a přidávám do ní superpotraviny - třeba chlorellu, spirulinu, zelený ječmen, které kombinuji například s avokádem a banánem. Takové smoothie je podle mě zázrak na vše. Vařené jím hlavně luštěniny a zeleninu. Mezi jednotlivými procesy léčby jsem pila denně graviolu, která pomáhá v boji proti onkologickým problémům, a věřím, že zafungovala,“ vyjmenovala své životabudiče.

Může cestovat, dokonce se potápí

Nyní je Stele 19 let a veganství vyznává tři roky. Podobně dlouhou dobu cvičí jógu. Její zdravotní stav se zlepšil natolik, že může cestovat a rozvíjet svoji vášeň v potápění. Díky své nezdolnosti a ambicím byla loni vybrána do pilotního ročníku projektu Samsung Tvoje šance, v němž prošla intenzivním profesním rozvojovým programem. Během celého roku absolvovala jazykový pobyt ve Velké Británii, získala profesionální potápěčskou licenci, založila si web a nastartovala vlastní projekt, ve kterém chce svými zkušenostmi motivovat další nemocné lidi k pozitivnímu myšlení.

„Projekt mi pomohl posunout se dál v mých snech, nejen čekat "až". Chci pracovat na potápěčských základnách po celém světě a dokázat všem lidem, že ani vážná nemoc nemusí být překážkou. V současnosti jsem sledovaná na nukleárním oddělení, ale při každé návštěvě věřím, že budu odcházet jen s pozitivními zprávami. Snažím se dělat všechno, co mě baví, a žít naplno. Protože život je opravdu o tom, abychom si ho užili a nejen prožili. Důležité je věřit, žít zdravě a nic nevzdávat,“ uzavřela Stela. 

KAM DÁL: Hubnout můžeme i chůzí, navíc pomáhá při řídnutí kostí a proti bolestem. Chodit však musíme správně.