V úterý 8. prosince večer na zámku v Nelahozevsi zazpívala Martina Kociánová, která pracuje jako moderátorka v Českém rozhlasu. Doprovodili ji tři hudebníci z mozartovského Tria Amadeus. Bylo plno!
Rytířský sál renesančního zámku Nelahozeves, kde se kromě koncertů pořádají svatební obřady a také vítání občánků, rozezněly skladby od W. A. Mozarta, J. J Ryby, A. Vivaldiho nebo J. S. Bacha.
Po koncertu proběhl ještě slavnostní přípitek, kde se probíralo například téma preperů, o kterých Martina Kociánová letos točila rozhlasovou reportáž.
Martina Kociánová: Zpěvák nemá nikdy hotovo
Jak se Vám líbilo na nelahozeveském zámku?
Přiznám se, že ještě nikdy jsem na tomto zámku nebyla a tak mě vždy potěší setkání s kusem hmatatelné historie, jakým zámky, hrady, kláštery či kostely jsou. Navíc má Nelahozeves rodáka, který je nejen jedním z nejlepších skladatelů vůbec, ale navíc je to jedna z nejvíce inspirativních osobností i lidsky.
Jaké koncerty máte do konce roku? Kdy a kde?
Ještě mě čeká koncert v pražské Hybernii, kde se setkám s mnoha kolegy i s jiných žánrů. Těším se i na setkání s vynikajícím pěvcem Zdeňkem Plechem v Brně. Pak na mě čekají ještě dvě Rybovy mše v pražském Hlaholu. Snažím se to kombinovat s moderováním a teď o Vánocích je to docela „oříšek“. Nad Rybovou mší o půlnoci na Štědrý den a mezi svátky se sešla rodinná rada, která mi to rozhodujícím počtem hlasů zakázala. Moc se jim nedivím, protože jsem už měsíc prakticky každý večer pryč a myslím, že to Vánoční ztišení dlužím jim i sobě.
Jak dlouho se zpěvu věnujete? Kde jste se učila zpívat.
Zpívat jsem začala asi v šesté třídě. Chodila jsem do „lidušky“, do sboru a později na Lidovou konzervatoř v Ostravě. Pro zpěváka je hlavně důležité, aby našel toho „svého“učitele. Mě se to povedlo před více než deseti lety a od té doby chodím k paní Jaroslavě Niederlové. Zpěvák nikdy nemá hotovo. Když má hodně práce, tak musí chodit k učiteli na „kontrolu“, aby to nepřehnal a když zrovna nemá dost práce, tak se zase musí udržovat v kondici.
Přijala byste pozvání si znovu v Nelahozevsi zazpívat?
V rodišti Antonína Dvořáka a na tak krásném zámku – kdykoliv. Díky za pozvání a požehnané Vánoce.