Exekuce a život v bídě. Rusko jako odstrašující příklad, který opravdu následovat nechceme

Rusko je na hranici úvěrové krize
 

V Rusku vydá padesát procent dlužníků na splátky půjček více než polovinu měsíčního příjmu. Češi jsou na tom zatím lépe - splátky jim přesto seberou přibližně čtvrtinu platu. Přesto mnozí neváhají využít více úvěrů najednou. Rusko je odstrašujícím příkladem, kam taková "politika" může vést. Do finanční spirály, ze které se vymotává jen velmi těžko. Exekuce jsou pak jen otázkou času.

Půjčit si peníze je ten nejmenší problém. Většinou se jedná o několik desítek minut, ale právě ty rozhodují o životní úrovni rodin klidně i na mnoho let. Finanční gramotnost je tak dnes jednou z nejdůležitějších dovedností, které se musíme naučit. Své o tom dnes již ví i polovina ruských dlužníků…

Časovaná finanční bomba

V Rusku hrozí velký problém. Mnozí z těch, kteří si půjčují peníze od finančních domů, již brzy nebudou schopni své závazky splácet. Někteří do této fáze již dospěli. Na vině je podle zpravodajství periodika Novaja Gazeta velká benevolence bank a široké možnosti získat půjčku ve výši, která je zřejmě nad možnosti dlužníka. Splátky tak podle zprávy z 22. listopadu tohoto roku přibližně v padesáti procentech případů dosahují nebo dokonce i převyšují polovinu celkového příjmu dlužníků.

Finanční gramotnost jako základ

Jak se ukazuje, finanční gramotnost, s níž se potýkají i mnozí Češi, není ani v Rusku na vysoké úrovni a v kombinaci s často neutěšeným zajištěním rodin se lidé dostávají čím dál snáze a častěji do krizových situací. Počet těch, kteří na splátky půjček odevzdají nad polovinu svého měsíčního příjmu, se totiž jen za poslední rok zvýšil o plných 8 %, tedy ze 42 % na 50 % dlužníků.

Zavádění přísnějších podmínek

Další časovanou bombou je řešení problémů se splácením půjček. “Již dříve ministr pro hospodářský rozvoj Maksim Stanislavovič Oreškin uvedl, že velká zadloženost občanů může mít vážné důsledky již v roce 2021. Podle něj si dnes mnoho bere nové půjčky na splacení předchozích,” uvádí ve svém rozboru Novaja gazeta s tím, že banky brzy začnou zadluženým žadatelům odmítat půjčku poskytnout. Taková situace povede k raketovému zvyšování počtu neplatičů.

Náprava nebude jednoduchá

Na pokyn centrální banky by měla každá banka při schvalování úvěru napříště hodnotit dluhové břemeno žadatele v případě, kdy jde o úvěr bez zajištění, přesahující 10 000 rublů (v přepočtu kolem 3 700 Kč). Podle ruské televizní stanice RBC TV, zabývající se ekonomikou, plánuje uvedené ministerstvo v co nejkratší době snížit drasticky počet lidí, kterým po zaplacení měsíční splátky nezbyde ani polovina příjmu. Již v roce 2024 by takových dlužníků mělo být o plných 10 % méně, než je tomu dnes. Odborníci ale varují, že takový záměr je v podmínkách země jen velmi těžko realizovatelný.

Češi jsou na tom lépe - zatím...

Ani Češi na tom ale bohžel s finanční gramotností často nejsou tak dobře, jak bychom si přáli. Ani zde není velkou výjimkou, že mnozí takzvaně “vytloukají klín klínem” a na splátky předchozí půjčky se neváhají znovu zadlužit. Stále jsme na tom ale lépe než právě Rusové. Podle údajů, zpracovaných za minulý rok společností CRIF (Czech Banking Credit Bureau, a.s.), v roce 2018 činila průměrná měsíční splátka úvěru 7 565 korun, což je necelá čtvrtina průměrné hrubé měsíční mzdy v České republice.

Problémem se ale může stát skutečnost, že čtvrtina z více než tří milionů klientů bank a dalších finančních institucí měla v minulém roce otevřené tři a více úvěrových smluv a sami se tak staví do problematické situace. Opatření, kterými se banky jistí proti případné nedobytnosti svých peněz od dlužníků, jsou v České reublice mnohem důkladnější. Pokud se tedy lidé nesnaží nastavená pravidla obcházet, nemělo by k obdobně krizové situaci docházet. 

Klíčová slova: