Když se režisér Zdeněk Podskalský rozhodl natočit film Noc na Karlštejně, a to dokonce podle vlastního scénáře na motivy díla Jaroslava Vrchlického a s hudebním doprovodem z dílny geniálního Karla Svobody, nemohl ještě tušit, co všechno se v následujících měsících odehraje. Ne všichni herci, které si do veleúspěšného filmu vybral, se mohli na konci společného díla radovat z jeho premiéry. Co všechno se ještě před prvním uvedením snímku v kinech odehrálo?
Tady šlo „jen“ o manželství
Dnes už je poměrně známým faktem, že zatímco na začátku natáčení tvořili životní pár jeho hlavní představitelé, tedy Vlastimil Brodský v roli Karla IV. a Jana Brejchová jako jeho novomanželka Alžběta Pomořanská, ke konci bylo všechno trochu jinak. Ve filmu měl totiž svoje místo také císařský šenk, jehož roli režisér svěřil Jaromíru Hanzlíkovi, aniž by mohl tušit, co všechno tím rozpoutá. Brzy totiž měla Jana Brejchová mnohem blíže právě k Jaromíru Hanzlíkovi než ke svému manželovi. Právě tady byla napsána první kapitola konce jednoho hereckého manželství.
Poslední role Jaroslava Marvana
Říká se, že když nejde o život, nejde prakticky o nic a všechno se dá nějakým způsobem vyřešit. Zatímco v případě tohoto milostného trojúhelníku to platit mohlo, v dalších dvou už ne. Smutným protagonistou jednoho z nich se stal vynikající herec Jaroslav Marvan. Pro toho bylo natáčení Noci na Karlštejně dokonce jakousi reprízou, protože svoji roli sehrál už v prvním filmu se stejným názvem, který byl natočen v roce 1965 režisérem Františkem Filipem (i on si k němu napsal vlastní scénář a hudby se tehdy chopil Jiří Šlitr). Tentokrát ale šlo o jeho definitivně poslední roli.
Herec duší i tělem
V době natáčení filmu se Jaroslav Marvan potýkal s velkými bolestmi a slabostí, které byly způsobeny pokročilým stádiem rakoviny. Na místo natáčení jej museli vždy přivézt či dokonce donést, ale jakmile padla klapka, ozval se v jeho poničeném těle herecký duch a scénu natočil tak, že by nikdo nepoznal, s jakým trápením se přitom musel potýkat. Zatímco my se scénami, v nichž úchvatný Jaroslav Marvan exceluje, bavíme, on je musel při natáčení doslova protrpět – jen právě kvůli nám, divákům…
Dotočil – a zemřel
Každý herec se jistě těší na slavnostní premiéru filmu jako na završení několikaměsíční práce. Tohle štěstí ale už bohužel Jaroslavu Marvanovi dopřáno nebylo. Krutá nemoc si jej vzala ještě dříve, než se film dostal do kin. Dovolila mu jen dokončit práci. Snad si to tak herec dokonce ve své mysli „načasoval“. Dokončil práci a s ní odešla i jeho vůle dále bojovat v zápase, v němž se nemohl stát vítězem. Vždyť několik dní před smrtí vážil jen kolem čtyřiceti kilogramů. Jaká to musela být obrovská změna proti poměrně silné postavě jeho moudrého a lidského pana rady Vacátka!
Tragická nehoda Jiřího Štaidla
Odchod Jaroslava Marvana byl vzhledem k jeho zdravotnímu stavu očekávatelný, i když samozřejmě smutný. Aby ale ani toho nebylo málo, nedočkal se premiéry ani další ze spolutvůrců Noci na Karlštejně, textař Jiří Štaidl. Jestliže se Jaroslav Marvan se světem rozloučil ve dvaasedmdesáti letech, Jiřímu Štaidlovi osud nedopřál víc než „tři křížky“. Když sedal 9. října roku 1973 do auta ke své poslední cestě, do jejíhož cíle již nedojel, bylo mu pouhých třicet let. Za sebou měl tou dobou více než dvě stovky úspěšných písňových textů, spolupráci s televizí i filmem a mimo jiné také mnoho milostných románků, jako třeba s krasobruslařkou Hanou Maškovou či pozdější Ivanou Trumpovou (tehdy ještě Zelníčkovou). Premiéra filmu, který milujeme dodnes, tak byla pro mnohé spíš smutnou vzpomínkou na ty, kteří se jí již nemohli zúčastnit, a ohlédnutím za bývalým štěstím.
Zdroje: ceskatelevize, zeny.iprima, csfd, wikipedie
KAM DÁL: Pro Hanku Maškovou, kterou obdivoval svět, si smrt přišla příliš brzy. Tlak okolí a dřina ji dohnaly k pokusu o sebevraždu.