Pražské derby je bezpochyby ten největší fotbalový zápas mezi místními kluby na ligové scéně. Koronavirová pandemie tuto tradici přerušila na neurčito a fotbal je tak spíše tématem pro historické ohlédnutí. Kdy jindy se taky podívat na ranou historii dvou nejznámějších a nejúspěšnějších klubů v České republice, než 2. listopadu. V tento den totiž v roce 1892 vznikl klub Slavia.
Slovanské barvy
Možná jen málokdo ví, proč má vlastně fotbalová Slavia v barvách červenou a bílou, kde září pěticípá hvězda otočená hrotem dolů. Klubový kolorit má jednoduché vysvětlení, jde totiž o odkaz na tradiční slovanské barvy. Otočená hvězda má zase symbolizovat naději v době nezdaru.
To už jsme však o několik kroků dál. První, co bylo pro vznik tohoto slavného českého fotbalového klubu zásadní, se odehrálo právě 2. listopadu 1892. Tehdy ve Vodičkově ulici vznikl v době silné národní obrozenecké vlny českého národnostního cítění Akademický cyklistický oddíl Slavia. Tehdy vysokoškolské vlastenecké sdružení Literární a řečnický spolek Slavia chtělo nějakým způsobem přilákat ke sportu mnohem více studentů.
Prvním předsedou byl zvolen lékař Václav Kubr a klub se zpočátku věnoval hlavně zmíněné cyklistice. V roce 1894 byl celý spolek rozpuštěn pro údajnou protirakouskou činnost. Netrvalo však dlouho, než vznikl z iniciativy medika Jaroslava Hausmana Sportovní klub Slavia. Od té chvíle postupně cyklistika ustupovala a začal se čím dál častěji prosazovat fotbal.
První trénink
Dresy byly jasné a dodnes se změnily jen kosmeticky. Barvy a hvězda na hrudi zůstává. Odkaz dlouhý 125 let se začal naplno psát v listopadu roku 1895 na Císařské louce. Tehdy totiž začal první trénink fotbalové Slavie. Ta se zpočátku účastnila pouze tréninkových zápasů a neměla své vlastní hřiště.
Byla tak nucená neustále měnit místo zápasu. V kádru se to hemžilo mladíky, kteří se drželi prvotní myšlenky. Tedy aby se studenti zapojili také do sportu. Stalo se a tým byl složen převážně ze středoškoláků.
Na první opravdové zápasy se čekalo až do roku 1896 v rámci turnaje na Císařské louce. Zde porazila Slavia tehdejší klub AC Praha poměrem 6:0. V následujících letech fotbalová Slavia naprosto dominovala. Důležité datum je 29. března 1896. Tehdy se totiž odehrálo oficiálně první derby pražských S. To skončilo bez branek. Slavný popularizátor sportu Josef Rössler-Ořovský totiž Sparťanům zpětně odvolal jedinou vstřelenou branku.
Sparta svého velkého rivala porazila až v sedmém zápase. Samotný konflikt mezi kluby vznikl na základě udání. Nějaký anonym ohlásil středoškolským pedagogům, že místo učiva se hráči Slavie věnují fotbalu. Ti na domluvené derby přišli a celé utkání bylo zrušeno, protože hráči Slavie museli opustit fotbalový trávník. Podezření samozřejmě padlo na fanoušky a hráče Sparty. Slavia tak dlouho vůbec nechtěla se Sparťany hrát. Zde tedy vzniká rivalita, která trvá dodnes.
V následujících desetiletích se samozřejmě fotbal stává neuvěřitelným společenským fenoménem. Fanouškovské základny se rozrůstají do neuvěřitelných počtů a to, kam vlastně fotbal došel, vidíme dnes. Je tedy dobré si někdy připomenout, jaké byly jeho první krůčky. V tomto případě SK Slavia Praha.
KAM DÁL: Sexuální skandály církve. Za božím talárem se schovává nekonečné množství problémů