Pandemie koronaviru zasáhla nepřipravený svět ve všech jeho vrstvách. Obrovský tlak na zdravotnictví donutil státy k radikálním opatřením. Zavřely se obchody, někteří přichází o práci nebo improvizovaně slouží z domova. Doporučená karanténa vytváří v domácím prostředí zvýšenou pravděpodobnost třecích ploch, které mohou skončit tak, jak o nich hovoří generální tajemník OSN Guterres.
K zdravotním obavám v kontextu pandemie, ekonomické krizi způsobené paralyzovanou ekonomikou se poprvé nahlas přihlásil problém psychických problémů, které se v tomto případě projevují tím nejhorším způsobem. Násilím na ženách.
Život v míru
Apel od OSN je samozřejmý a slova generálního tajemníka hovoří jasně: „Násilí se neomezuje jen na bojiště. Mnoho žen a dívek je ohroženo tam, kde by měly být nejvíce v bezpečí. Ve svých domovech. Proto dnes znovu apeluji na mír doma.”
Poslední týdny se totiž ve státech po celém světě eviduje obrovský nárůst případů domácího násilí. V Číně se aktuálně eviduje třikrát více telefonátů na tamější linku zřízenou právě pro oběti těchto případů než v minulém roce. V Austrálii se eviduje největší nárůst zájmu o pomoc na stránkách Google za posledních pět let.
Pomoc mají neziskovky
Účel vystoupení generálního tajemníka OSN je jasný. Je potřeba v těchto těžkých časech vyslat do světa vzkaz, že současné civilizační problémy mají i své neblahé efekty, které bychom mohli velmi snadno přehlédnout. Guterres poznamenal, že se globálně zájem o pomoc na linkách důvěry v souvislosti s domácím násilím zdvojnásobil, což je alarmující.
„Vyzývám všechny vlády, aby zahrnuly prevenci násilí na ženách a náhradu škody způsobené ženám v důsledku takového násilí do svých národních plánů v boji proti COVID-19 jako jednu z jejich hlavních částí,” sdělil světu Guterres.
Přednesl také jeden z návrhů, který se na půdě české politické scény může zdát poněkud kontroverzní vzhledem k tomu, jak se v České republice hovoří o neziskových organizacích. Politikům totiž generální tajemník OSN doporučuje, aby zvýšily financování právě těm neziskovkám, které jsou zaměřené na oběti násilí.
KAM DÁL: Tajné hospody a undergroundové umění. Lidé si v nouzovém stavu zaručeně vymyslí, jak obejít zákon.