Středočeský kraj, severní Čechy nebo třeba drtivá část Moravy a Vysočina. Tam všude houbaři hlásí plné koše. Naopak například Zlínsko si ještě chvíli musí počkat. Ale vzhledem k vydatným dešťům v posledních dnech to zřejmě nebude trvat dlouho. „Už aby to bylo. Závidím lidem, kteří z lesa nosí spoustu hub,“ posteskla si pro Čtidoma.cz paní Natálie ze Vsetína.
Letos je to divné
To pětapadesátiletý Pavel z Berounska si naopak vůbec nemůže stěžovat. „Včera dvě hodinky v lese a tři koše. Hřiby, lišky, končí masáci. Ono to při pohledu z okna vypadá, že je spíš už podzim, takže i ta "nadílka" stojí za to,“ řekl Čtidoma.cz.
Velmi podobně situaci pro náš web komentovali i houbaří z Plzně, Humpolce či okolí Brna. Faktem je, že spíš podzimní hřiby hnědé (podoubáci, slaďáci, pančáci - jak chcete a kde se zrovna nacházíte) se objevují spíš na podzim. „Nacházíme je už od července. Letos je to divné. Ale nestěžuji si,“ usmívala se mladá houbařka Karla z Pelhřimova.
Syrovinka jako královna lesa
Některé části České republiky se staly rájem milovníků ryzců syrovinek. Ty, které vidíte ve fotogalerii, byly nalezeny právě na Prachaticku. „Konkrétně v Nebahovech, což je okres Prachatice,“ prozradila místo svého nálezu Jana Kasalová.
Syrovinka je houba, která roste už poměrně vzácně (oproti době před patnácti, dvaceti lety). Vyskytuje se v listnatých i jehličnatých lesích, nejlepší je na másle posypaná kmínem a osolená. Konzumovat se však dá i za syrova. „Nedám na tuto houbu dopustit. Kam se na ni hrabou hřiby. Toto je královna,“ má jasno Eduard z Kladna.
Ať tedy vyrazíte kamkoli, až na výjimky alespoň něco najdete. Pravé houbové "žně" však zřejmě teprve přijdou. A jestli ne, tak co? Vždyť taková procházka na čerstvém vzuchu je sama o sobě nádherná.
KAM DÁL: Václav (66): Lidé se ke mně bojí přiblížit, aby něco nechytli. Nejhorší je to v létě.