Letošní sklizeň většinou nebyla špatná, zemědělci mohou být s úrodou vesměs spokojeni. „Přesto si lidé za potraviny výrazně připlatí. Skokově totiž narůstají ceny zemědělských výrobců, kteří se potýkají se zdražováním energií a pohonných hmot i pracovních sil,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Dražší zdravý životní styl
Podle údajů Českého statistického úřadu lidé například za obiloviny zaplatí o 22,6 procenta více, u olejnin je nárůst dokonce o 25,8 procenta. „Jedná se o základní suroviny, které se využívají v celé řadě výrobků od pečiva přes sladkosti až po smažené polotovary.“ I to je tedy důvod, proč je zdražování plošné a týká se drtivé většiny finálních výrobků.
Prodraží se i zdravý životní styl. Čerstvá zelenina dle dat ČSÚ meziročně zdražila o 11,3 procenta. „Na zimu se situace bude ještě více zhoršovat. Zdražování bohužel může vést ke zhoršení stravovacích návyků Čechů, což může vytvářet zbytečné náklady ve zdravotním systému,“ má jasno Křeček.
Podle něj je namístě pozitivní motivace. „Měly by se zavést bonusy pro pojištěnce, kteří řádně navštěvují všechny preventivní prohlídky a řádně se starají o své zdraví - nemají nadváhu, neužívají návykové látky.“
Jak to bude o Vánocích?
Když se podíváme na pokrmy, které potřebujeme přímo na Vánoce, tak kapr podraží zhruba o deset procent. Za kilo zaplatíme zhruba 120 korun. O zelenině už řeč byla, tam ceny ještě porostou. Zatím se drží brambory, ale i tam se dá očekávat minimálně drobný nárůst ceny.
Více peněz budeme muset vytáhnout i za živočišné produkty, nepůjde přitom jen o maso. „Zde však budou mírnější cenové nárůsty. Mléko meziročně podražilo o 8,8 procenta a hovězí maso o 7,3 procenta,“ vypočítává Křeček a dodává: „Radost snad udělám alespoň milovníkům vepřového masa. Díky útlumu afrického moru prasat totiž zlevňují jatečná prasata o 7,6 procenta. Na Vánoce se tak určitě vyplatí nahradit telecí řízek vepřovým.“
KAM DÁL: Aňa Geislerová: Byla jsem odběratelkou Bohemia Energy. Ale to, co teď předvádí Innogy, je neuvěřitelné.